niedziela, 19 maja 2024r.

Najaktywniejsze świdnickie seniorki

Autor: |

Dzień Kobiet stał się nie tylko okazją do złożenia życzeń mieszkankom naszego miasta, ale również do zaprezentowania wyników plebiscytu „Najaktywniejsza Seniorka Świdnika”.  Ogłosiła go Świdnicka Rada Kobiet, a wręczenie nagród miało miejsce w Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej.

Do zgromadzonych w galerii MPBP pań zwrócił się burmistrz Waldemar Jakson: – Dzisiaj jest dzień szczególny, chociaż oczywiście każdy mężczyzna powinien sobie nieustannie powtarzać, że ma szanować i kochać kobiety nie tylko 8 marca, ale przez cały rok. Dobrze jednak, że są takie święta, które przypominają o rzeczach, o których w życiu codziennym często zdarza się nam zapominać. Rola kobiet w życiu rodzinnym i społecznym jest nie do przecenienia. Bardzo paniom dziękuję za jej spełnianie. Życzę wszystkiego dobrego, wielu celów do zrealizowania, spełnienia marzeń oraz szczęścia i wewnętrznego spokoju.

– Zauważamy jak bardzo są panie aktywne w naszej społeczności lokalnej i serdecznie za to dziękujemy. Doceniamy Waszą pracę, czas emerytury, który poświęcacie dla innych. Życzę Wam dalszej olbrzymiej energii do działania, optymizmu na co dzień. Myślę, że jeszcze wspólnie zorganizujemy niejedno wydarzenie i osiągniemy wiele celów. Dziękujemy również Świdnickiej Radzie Kobiet za wszystkie pomysły i za to, co panie robicie. Będziemy nadal z Wami współpracować, by głos kobiet w Świdniku  zawsze był słyszalny – mówił Marcin Dmowski, zastępca burmistrza.

Burmistrzowie wręczyli paniom kwiaty, później zaś przyszła chwila na ogłoszenie wyników plebiscytu na „Najaktywniejszą Seniorkę Świdnika”.

– W imieniu Świdnickiej Rady Kobiet dziękujemy paniom, że jesteście takie aktywne i zaangażowane. Cieszymy się, że skorzystałyście z naszej propozycji uczestniczenia w plebiscycie. Gratulujemy wszystkim za udział w głosowaniu. Zwyciężczynią została Henryka Śmiech. Przez 35 lat pracowała w Szkole Podstawowej nr 2 jako nauczyciel, zasiadała w radzie zakładowej ZNP, jest bardzo związana z miastem i społecznością świdnicką. W 2020 roku brała udział w audycji Radia Lublin pt. Piękne życie. Stara się czynnie wykorzystywać swój czas, tworząc wiersze, które prezentuje w Klubie Seniora – ogłosiły Renata Elmerych, Katarzyna Rudnicka-Huczuk, Jolanta Chlebień i Anna Łakota.

– Z całego serca dziękuję za nominację, bo była ona dla mnie zaskoczeniem, wyróżnieniem i niesamowitą niespodzianką – mówiła wzruszona Henryka Śmiech. – Dziękuję wszystkim, którzy wspierali mnie swoim głosem, dziękuję za ogrom życzliwości i sympatii. To wsparcie utwierdziło zarówno mnie, jak i wielu innych zaangażowanych w działalność społeczną, w przekonaniu, że warto robić. Jest to motor napędzający do dalszego  działania. Sposobem na rozwinięcie tego, co w człowieku jest najlepsze, jest docenienie i zachęta. Dzisiaj my wszyscy nominowani czujemy się docenieni, ale również zachęceni do dalszej aktywnej pracy na rzecz świdnickiej społeczności. Życzę wszystkim dużo zdrowia i samych pięknych dni.

Drugie miejsce zajęła Wanda Krupińska, osoba o niezwykle pogodnym usposobieniu, wykazująca się zaangażowaniem w życiu społecznym miasta, zawsze otwarta na pomoc innym. Od kilkunastu lat jest studentką Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Świdniku, od 10 lat działa w stowarzyszeniu UroConti dla osób z NTM. Jest pełna energii, uczestniczy w zajęciach nordic walking, akcjach charytatywnych organizowanych przez Fundację „Ogrody Kultury bez Barier” i zajęciach Klubu Seniora. Wystąpiła w spektaklu Teatru Drogi pt. „Zaczarowana dorożka”.

Trzecie miejsce w plebiscycie zdobyła Helena Czerwonogrodzka, która przez cztery lata była przewodniczącą zespołu ds. kultury i wychowania w Świdnickiej Radzie Seniorów. Dzięki jej zaangażowaniu mieszkańcy zyskali, między innymi, potańcówki pod chmurką, ławeczki i utworzenie punktu ZUS. 10 lat przewodniczyła Klubowi Seniora „Spokojna Przystań”. Założyła zespół „Bolero”, a dziś śpiewa w zespole „Retro”. Została odznaczona medalem Amicus Civitatis. Działa w Klubie Seniora.

Nagroda trafiła również do Ireny Motyl, kobiety, która lubi łamać stereotypy. Złamała stereotypowy wizerunek babci, ciepłe kapcie zamieniła na wygodne buty sportowe, a bujany fotel na bieżnię lekkoatletyczną. Nie ma dla niej żadnych przeszkód w osiąganiu celów. Codziennie trenuje, pokonując wielokilometrowe trasy. Jest wielokrotną zwyciężczynią klasyfikacji podczas licznych cyklów biegów prowadzonych przez uznanych organizatorów, na przykład Fundacja Rozwoju  Sportu w Lublinie, wielokrotną zwyciężczynią Grand Prix Lublin. Nie jest jej obcy również dystans maratonu. Jest zwyciężczynią w kategorii K60,  w zaliczanym do jednego z najtrudniejszych w Polsce maratonów lubelskich. Zawsze wrażliwa na potrzeby innych, chętnie wysłucha i często służy mądrą życiowa radą.  

Fundatorem nagród dla najaktywniejszych świdnickich seniorek byli władze miasta oraz salon fryzjersko-kosmetyczny Jolé Professional, znajdujący się przy ul. Kosynierów 16.

W plebiscycie nominowano również: Annę Brendler, Annę Stachyrę, Wandę Gniwek, Zofię Makuch, Ewę Jóźwińską, Halinę Hanaj, Halinę Hylczuk i Elżbietę Kudełkę. Upominki dla pań przygotowały władze miasta.

Decyzją Świdnickiej Rady Kobiet upominki trafiły również do seniorek, które nie brały udziału w plebiscycie: Krystyny Okoń, Teresy Paradowskiej, Iwony Fijałkowskiej, Urszuli Tarachy, Ewy Marchlewskiej, Lucyny Portki, Danuty Kobylańskiej, Krystyny Suszek, Aliny Kurzajewskiej, Ireny Okoń, Wiesławy Skroban.

Niespodzianką dla gości spotkania był występ Thiago Ancelmo, klarnecisty z USA, aktywnego kameralisty, muzyka orkiestrowego i pedagoga. Brazylijczyk zagrał z mieszkającym w Świdniku Eduardo Frigattim, na którego zaproszenie przybył do naszego miasta. Nieco lżejsze rytmy zabrzmiały w wykonaniu Janusza Lawgmina, a do wspólnego śpiewu chętnie dołączyli wszyscy zgromadzeni w bibliotece.

aw

Publikujemy również wiersz, który pani Henryka Śmiech napisała o plebiscycie. Powstał 25 lutego 2023 r.

Nasz Klub Seniora w tej akcji czołuje,

swoich seniorów do plebiscytu promuje.

Linia otwarta, głosowanie trwa,

większa liczba głosów zwycięstwo da.

Telefony seniorzy mają, lecz na fejsbuku się nie znają,

nie zagłosują – bardzo tego żałują.

Na fejsbuku młodzi się znają,

swoimi tajnymi ścieżkami się porozumiewają.

Wiele głosów przekazują, swoich lubianych promują.

Nasze seniorki czekają na głosy, głosowanie,

a może któraś z naszych w czołówce stanie?

Oto się przedstawiamy, jedna z drugą trzymamy.

Wandzia jedna, Wandzia druga,

wielka u nich jest zasługa.

Udzielają się zawsze i wszędzie,

wielki z nich pożytek będzie.

Helenka wszędzie się udziela,

swoim śpiewem ludzi rozwesela.

Wiele dobra czyni dla miasta,

niechże Świdnik się rozrasta.

Zosi zawsze humor dopisuje,

coś śmiesznego skomponuje.

Kabarecik nam przedstawi,

wszystkich do łez rozbawi.

Ula śpiewa, tańczy,

dobre potrawy serwuje,

wszystkie prace chętnie wykonuje.

Henia wszystko obserwuje,

ważne wydarzenia zapisuje.

Wszyscy wzajemnie się wspieramy,

Nasz Klub Seniora rozsławiamy.

« z 2 »

Artykuł przeczytano 1274 razy

Last modified: 9 marca, 2023

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »
Skip to content