wtorek, 16 kwietnia 2024r.

Na ferie do szkoły, kina czy na basen?

Autor: |

Już za chwilę uczniowie z pięciu województw, w tym lubelskiego, rozpoczną dwutygodniową zimową przerwę od nauki. Prezentujemy ofertę zajęć feryjnych, przygotowanych przez świdnickie placówki oświatowe, Miejsko-Powiatową Bibliotekę-Publiczną, Park Avia, Miejski Ośrodek Kultury, Akademię Piłkarską Avii i Spółdzielczy Dom Kultury.

Placówki oświatowe

Szkoły zorganizują zajęcia dla dzieci, które na ferie zostają w domu. W planach są m. in. zajęcia sportowe, plastyczne, muzyczne czy komputerowe.

Szkoła Podstawowa nr 3

Na początek „Trójka” zorganizuje spotkania integracyjno-świetlicowe dla swoich uczniów. Będą odbywały się od 16 do 20 stycznia, w godz. 9.00-13.00 w budynku przy ul. Kopernika 9a. Drugi tydzień zostanie poświęcony zajęciom sportowym. Dzieci uwielbiające ruch będą miały do dyspozycji boiska zewnętrzne, a w przypadku złej pogody salę gimnastyczną SP nr 3. Obiekty będą czynne od 23 do 27 stycznia, w godz. 10.00-13.00.

Szkoła będzie też otwarta dla osób z innych świdnickich placówek. Chętni skorzystają z sali gimnastycznej przy ul. Kopernika 9a dostępnej w dni powszednie, w godz. 8.00-15.30. Warunkiem uczestnictwa dzieci jest obecność osoby dorosłej/opiekuna/rodzica.

Strona https://sp3.e-swidnik.pl/

Szkoła Podstawowa nr 5

Atrakcje dla swoich wychowanków przygotowała również Szkoła Podstawowa nr 5. Dla zainteresowanych przez całe ferie, 5 godzin dziennie, czynne będą zewnętrzne obiekty sportowe.

„Piątka” stanie się również dostępna dla uczniów innych szkół oraz mieszkańców miasta. Jeśli pogoda dopisze, otwarte będzie lodowisko. W tygodniu z tafli skorzystamy w godz. 10.00-20.00, a w weekendy od 13.00 do 20.00. Ci, którzy uczestniczą w treningach Avii prowadzonych na terenie szkoły, nadal będą brać w nich udział. Będą odbywały się w dni powszednie, w godz. 16.00-21.00 na Orliku. Chętni będą mieć do swojej dyspozycji pozostałe Orliki, w dni powszednie od 10.00 do 21.00, a w sobotę i niedzielę w godz. 13.00-21.00 (z wyjątkiem czasu, kiedy prowadzone będą zajęcia Avii).

Dodatkowo „Piątka” zorganizuje Zimową Ligę Orlikową.

Strona https://sp5.e-swidnik.pl/

Szkoła Podstawowa nr 7

Jeśli chodzi o swoich uczniów, „Siódemka” postawi na zajęcia integracyjne i świetlicowe. Dzieci rozwiną talenty plastyczne, muzyczne, komputerowe i sportowe. Spotkania będą odbywać się przez całe ferie, w godz. 9.00-12.00 w salach lekcyjnych. W przypadku dużego zainteresowania, zostaną przeniesione na halę sportową. Obiekt będzie niedostępny w godz. 9.00-12.00 i 16.30-20.00, kiedy treningi będzie prowadziła Avia.

Szkoła ma być otwarta także dla pozostałych uczniów ze Świdnika. Przez całe ferie, w godz. 8.00-15.00 udostępni swoje zewnętrzne obiekty sportowe.

Strona http://www.sp7.swidnik.pl/

Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1

Placówka zaprasza na ferie zarówno dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 4, jak i młodzież z II Liceum Ogólnokształcącego. Łącznie zaplanowała siedem cyklów edukacyjnych.

Pierwsze to zajęcia „Żyj zdrowo – spędzaj czas wolny aktywnie”, dedykowane zarówno uczniom podstawówki, jak i liceum. Odbędą się w dniach 16-20, 23-25 oraz 26-27 stycznia w godz. 10.00-12.30, w salach gimnastycznych.

Niezależnie od wieku będzie też można uczestniczyć w „Szach – Mat”, czyli spotkaniach szachowych. Zaplanowano je 16, 17 i 23 stycznia, w godz. 10.00-12.30, zawsze w sali 022A.

„Chodź, pomaluj mój świat” to zajęcia plastyczne, dedykowane uczniom ze szkoły podstawowej. Osoby chodzące do klas 1-3 wezmą w nich udział 16 stycznia, w godz. 11.00-12.30 w sali 102 C. Tego samego dnia zaplanowane jest spotkanie dla klas 4-7. Rozpocznie się o godz. 12.30 i potrwa do 14.00, również w sali 102 C.

Dla dzieci z młodszych klas, tj. 1-3 SP, planowane są też „Logopedyczne igraszki”, czyli zajęcia logopedyczne, podczas których nie zabraknie gier i zabaw językowych. Spotkanie zaplanowano na 16 stycznia, w godz. 10.00-12.30, w sali 203 C.

Licealiści skorzystają z trzech warsztatów. „Palcem po mapie” to zajęcia rozwijające z kartografii. Odbędą się 16 stycznia, w godz. 12.00-14.30, w sali 022 A. Ci, którzy chcą podszkolić się trochę z matematyki albo po prostu rozwinąć swoje umiejętności wezmą udział w „To się samo liczy”. Zajęcia zaplanowano na 17-19 stycznia, godz. 10.00-12.30. Matematyczne łamigłówki będą prowadzone w sali 201 A. Ostatnie zajęcia dedykowane są miłośnikom teatru. Przyszli aktorzy wezmą udział w warsztatach „Wielka scena”, które odbędą się 23 stycznia, w godz. 10.00-13.30, w sali 016 A.

Strony https://sp4.e-swidnik.pl/ https://2lo.e-swidnik.pl/

 Szczegóły organizacji zajęć w okresie ferii zimowych będą dostępne na stronach internetowych szkół.

Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna

„Ferie w Bibliotece” odbędą się w dniach 16-27 stycznia. Program jest bardzo bogaty i zróżnicowany, więc na pewno każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Wszystkie zajęcia są bezpłatne, ale z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc, obowiązują jednak zapisy, kto pierwszy ten lepszy.

W bibliotece przy ul. Niepodległości 13 będzie można, między innymi, zagrać w planszówki, obejrzeć filmy, zostać mistrzem parkietu oraz sprawdzić swoje wiadomości na temat świata Harry`go Pottera (nr tel. 512 777 553, 81 751 28 04). Przygotowano również ofertę dla fanów gier na PlayStation „Granie za czytanie”! W wygodnych fotelach po 15 minutach czytania (ani chwili dłużej, czas odmierzany starannie) będzie można zagrać w najnowszą FIFA 2023. Dla młodych dorosłych są również seanse filmowe z bogatej oferty MediaStrefy. Dla tych co lubią ruch, dzięki współpracy ze szkoła Podstawową nr 3, w galerii ustawiony zostanie stół do ping ponga. Filia nr 1, znajdująca się przy ul. Ratajczaka 7, proponuje, na przykład „Królewską kawiarenkę”, czyli spotkania z książką, warsztaty plastyczne, rolowany poniedziałek – zabawy plastyczne z wykorzystaniem rolek po papierze, zaginiony czwartek- zabawy detektywistyczne połączone z kalamburami (nr tel. 506 026 165). W Filii nr 2, mieszczącej się przy ul. Piłsudskiego 6a, dzieci zrobią maski karnawałowe, wezmą udział w warsztatach programowania i kalamburach literackich, zagrają w planszówki (nr tel. 506 025 351). Filia nr 3, jeszcze oficjalnie nie otwarta, ale zaprasza do swojej nowej siedziby, przy ul. gen. S. Maczka 3, na gry planszowe oraz warsztaty kreatywne, podczas których będzie można wykonać, na przykład, skarpetkowe krasnale, zimowy witraż i kartkę walentynkową (nr tel. 690 454 990). 

Z oferty biblioteki mogą skorzystać dzieci w wieku od 8. roku życia oraz młodzież, będące czytelnikami biblioteki, tj. posiadającymi aktywne konto biblioteczne.
Szczegółowy program zajęć oraz regulamin uczestnictwa dostępne są na stronie https://bibliotekaswidnik.pl/aktualnosc-124-ferie_2023_w_bibliotece.html Patronat nad wydarzeniem objął burmistrz Waldemar Jakson.

Park Avia

Dzieci i młodzież chcący pewniej poczuć się na basenie albo podczas wakacji nad jeziorem, mogą skorzystać z zimowych kursów pływania. Zajęcia kierowane są do osób już od 4. roku życia. Będą odbywały się w pierwszym tygodniu ferii, od 16 do 20 stycznia.

-Zaplanowaliśmy pięć spotkań, od poniedziałku do piątku. Zajęcia będą odbywać się w godzinach przedpołudniowych i popołudniowych, na przykład o godz. 11.00 i 17.00, w zależności od zainteresowania kursantów – mówi Agnieszka Nowak-Szpura, dyrektor Parku Avia.
Kurs poprowadzą wykwalifikowani instruktorzy. Koszt zajęć to 150 zł. Zapisy prowadzone są pod nr tel. 609 027 323. Dla uczestników przewidziane są również konkursy i ciekawe zabawy.

-Zajęcia zawsze cieszą się zainteresowaniem, mimo to na pewno dla każdego znajdzie się miejsce – zapewnia A. Nowak-Szpura.

Zimowy kurs pływania to nie jedyna atrakcja, którą zaplanował Park Avia. W drugi tydzień ferii także warto zajrzeć na krytą pływalnię. Od 23 do 29 stycznia dostępny będzie wodny tor przeszkód. Skorzystają z niego osoby umiejące pływać, które ukończyły 6. rok życia. Przed wejściem należy pamiętać o zdjęciu zegarków, biżuterii i innych ostrych przedmiotów.

-Podobna atrakcja pojawiła się na basenie w ubiegłym roku i cieszyła się ogromnym zainteresowaniem, dlatego teraz wodny plac zabaw wraca i zostanie z nami aż do 29 stycznia – mówi Agnieszka Nowak-Szpura, dyrektor Parku Avia.

Strona https://parkavia.pl/

Miejski Ośrodek Kultury

Kino „Lot” oprócz filmów uwzględnionych w styczniowym repertuarze, oferuje dodatkowe seanse dla najmłodszych widzów. Uczniowie, którzy w najbliższy poniedziałek rozpoczynają zimową, dwutygodniową przerwę od nauki, wolny czas będą mogli spędzić przed dużym ekranem. Bilety na seanse będą do nabycia w kasie lub w biletomacie dostępnym w holu.

Kinomani skorzystają również ze sklepiku, oferującego kawę, herbatę, napoje, popcorn, nachosy oraz słodkie i słone przekąski. Ruszy 19 stycznia, co nie jest datą przypadkową. W czwartek obchodzony jest bowiem Dzień Popcornu. Natomiast wszystkie osoby (bez względu na wiek), które zjawią się w kinie 21 stycznia – Dzień Wiewiórki, na przykład z maskotką lub pracą plastyczną dotyczącą tego sympatycznego zwierzęcia, będą mogły zakupić w kasie kina bilet na seans „Serce dębu” w cenie 15 zł.

19 stycznia, godz. 9.00 i 11.00 – „Kot w butach: ostatnie życzenie” (dubbing; b/o)

Tytułowy bohater wyrusza w podróż, aby odnaleźć mityczne “ostatnie życzenie”, dzięki któremu odzyska swoje dziewięć żyć.

20 stycznia, godz. 10.00 – „Avatar: Istota wody” (3D, dubbing; od lat 12)

Pandorę znów napada wroga korporacja w poszukiwaniu cennych minerałów. Jack i Neytiri wraz z rodziną zmuszeni są opuścić wioskę i szukać pomocy u innych plemion.

21 stycznia, godz.12.00 – „Serce dębu”

Spektakularny i wciągający film, który prezentując kolejne cztery pory roku, stanowi liryczną odę do życia, a głos zabiera wyłącznie natura. Jego bohaterami, oprócz tytułowego drzewa, są: wiewiórki, chrząszcze z rodziny ryjkowcowatych, sójki, mrówki, myszy polne.

24 stycznia, godz. 11.30 – „Avatar: Istota wody” (3D, dubbing; od lat 12)

25 stycznia, godz. 10.00 – „Mumie” (dubbing; b/o) 

Trzy egipskie mumie przypadkowo wkraczają do współczesnego świata.

25 stycznia, godz.12.15  – „Yuku i magiczny kwiat” (dubbing; b/o)

Myszka Yuku mieszka z rodziną w piwnicach zamku. Pewnego dnia dowiaduje się, że jej babcia potrzebuje magicznego kwiatu z Himalajów. Zwierzątko natychmiast wyrusza w drogę, aby go znaleźć.

26 stycznia, godz. 10.00 – „Pimi z krainy tygrysów” (dubbing; od lat 7)

Osierocony Balmani ratuje małego tygryska przed bezlitosnymi kłusownikami. Udaje im się uciec i wyruszają w długą i niebezpieczną podróż do odległego sanktuarium, gdzie, jak wierzy Balmani, będą bezpieczni.

26 stycznia, godz. 12.15 – „Nel i tajemnica Kurokota”  (dubbing; b/o)

Dzielna Nel i jej gang ruszają na misję ratowania królestwa Mgiełkogrodu z rąk przebiegłego Tristana, który przemienia przyszłego króla w… kurokota – pół kurczaka, pół kota.

27 stycznia, godz. 10.00 – „Nel i tajemnica Kurokota” (dubbing; b/o)

27 stycznia, godz. 12.15 – „Mój przyjaciel Ufik” (dubbing; b/o)

Mały Willy przez przypadek trafia na niezwykłą planetę, na której poznaje Ufika – niesfornego psotnika, z którym połączy go wielka przyjaźń i fantastyczna przygoda.

W Miejskim Ośrodku Kultury, w dniach 16-21 stycznia odbędą się również półkolonie “Zima w mieście”. Weźmie w nich udział 45 dzieci z terenu Świdnika (list jest już zamknięta). Zajęcia przewidziano w godz. 8.00-15.00, a w programie zimowych półkolonii znalazły się, między innymi, wyjazd do Osady Leśnej Doboszówka mieszczącej się na terenie Lasów Janowskich, wyprawa do warszawskiego Centrum Pieniądza NBP oraz Państwowego Muzeum Etnograficznego, warsztaty ceramiczne i piekarnicze, zajęcia o kosmosie, ognisko w Lesie Rejkowizna, wyjście na basen, seans filmowy w kinie „Lot”.

Strona http://mok.swidnik.pl/

Akademia Piłkarska Avii

Półkolonie dedykowane są dzieciom urodzonym w latach 2012-2017 i potrwają od 23 do 27 stycznia. W tych dniach, w godzinach 8.00-16.00, na uczestników czekać będzie wiele atrakcji.

W programie zaplanowano codzienne treningi piłkarskie, nagrody-niespodzianki oraz wycieczki do Manii Skakania, Laser City, na Park Avia czy do kina Lot. Organizator zapewnia również wyżywienie. Wszystkie zajęcia odbywać się będą pod czujnym okiem doświadczonej kadry wychowawczej.

Koszt półkolonii wynosi 550 zł, a weźmie w nich udział 75 osób. W tym momencie podstawowa lista uczestników została już zapełniona, jednak dzieci można zapisywać na listę rezerwową.

Strona https://www.facebook.com/AkademiaPilkarskaAviiSwidnik/

Centrum Usług Społecznych

CUS, w ramach budżetu obywatelskiego, przygotował ferie zimowe pt. „Śladami Janosika, czyli góralskie zbójowanie ze śpiewem i tańcem”. Wyjazd w góry, w dniach 23-27 stycznia, skierowany jest do grupy dzieci w wieku 10 – 14 lat (lista jest już zamknięta), których rodzice mają trudności w zapewnieniu im opieki w ciągu dnia. Dodatkowo promuje postawy aktywne, przeciwdziałając postawom roszczeniowości, bierności i egoizmowi.

Uczestnicy skorzystają z atrakcji, jak: zbójnicka wyprawa w góry – szlakiem Janosika, wizyta w Aquaparku, zwiedzanie Zakopanego, wjazd na Gubałówkę, jazda na łyżwach, kulig z ogniskiem i kiełbaskami.

Wyboru uczniów na wyjazd dokonały świdnickie szkoły podstawowe (dyrektorzy i pedagodzy szkolni) na ogólnych zasadach przyjętych w projekcie oraz uwzględniając aktywność uczniów na rzecz szkoły i środowiska lokalnego.

Strona https://cus.e-swidnik.pl/

Spółdzielczy Dom Kultury

SDK przygotował “Akcję zima”, W ramach cyklu zajęć w dniach 16, 18 i 20 stycznia zapisani uczestnicy wezmą udział w zajęciach sportowych, grach i zabawach integracyjnych, warsztatach plastycznych. Wybiorą się tez do kina i na basen.

Strona https://www.facebook.com/sdkswidnik

Akademia Młodzieżowa

Część uczniów w wieku 13-18 lat z archidiecezji lubelskiej spędzi pierwszy tydzień wolnego na Roztoczu, w miejscowości Ruda Różaniecka (woj. podkarpackie). Akademia Młodzieżowa organizuje obóz zimowy, podczas którego będą odbywały się rekolekcje, zajęcia teatralne i medialne oraz integracja. Nabór na wyjazd już się zakończył.

af, aw fot. archiwum GŚ

Artykuł przeczytano 1325 razy

Last modified: 13 stycznia, 2023

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »
Skip to content