czwartek, 07 grudnia 2023r.

Milion do wydania

Autor: |

W poniedziałek ruszy 5. edycja świdnickiego Budżetu Obywatelskiego. Mieszkańcy będą mieli do rozdysponowania milion złotych. Czy czekają nas jakieś zmiany?

– Od początku roku obowiązuje nowy regulamin, zgodnie z którym zasady przeprowadzania budżetu obywatelskiego wprowadzane są uchwałą Rady Miasta, a nie, jak dotychczas, zarządzeniem burmistrza. Nie zmienia się natomiast forma składania wniosków i oddawania głosów, więc mieszkańcy nie dostrzegą różnicy w porównaniu do lat ubiegłych – odpowiada Karol Łukasik, rzecznik Urzędu Miasta.
W ubiegłym roku świdniczanie wybierali spośród 27 projektów. Na liście znalazły się pomysły dotyczące życia kulturalnego naszego miasta, edukacji, sportu, ale też budowy nowych parkingów czy placów zabaw. Także tym razem pieniądze zostaną podzielone na projekty „miękkie” i „twarde”.
– „Miękkie”, czyli nieinwestycyjne mogą zostać rozpisane na kwotę do 70 tys. zł. Z kolei zadania związane z budową, bądź przebudową różnych obiektów, przekraczające tę sumę, kwalifikowane są do „twardych ” projektów inwestycyjnych – wyjaśnia K. Łukasik.
Pomysły zgłoszone do budżetu obywatelskiego, muszą należeć do zadań gminy i być możliwe do zrealizowania w ciągu jednego roku budżetowego. Powinny też spełniać liczne warunki, jak na przykład legalności, celowości i gospodarności. Muszą być zgodne z zasadami współżycia społecznego i ogólnodostępne dla wszystkich mieszkańców.
– Składając wniosek, warto dokładne podliczyć i wyszczególnić wszystkie wydatki. Unikając niedoszacowań, zwiększamy szansę, aby nasz projekt przeszedł weryfikację, a w późniejszych etapach znacznie przyspieszamy jego realizację – radzi rzecznik UM.

Kto zgłasza pomysły?
Wnioski do budżetu obywatelskiego mogą zgłaszać mieszkańcy Świdnika, którzy w dniu złożenia dokumentów ukończyli 13 lat. Osoby, które nie są jeszcze pełnoletnie, powinny posiadać pisemną zgodę rodzica lub opiekuna prawnego.

Budżetowe kalendarium
Zgłoszenia przyjmowane będą od 10 czerwca. Tak, jak w poprzednich latach, można przynosić je osobiście do Urzędu Miasta lub wysyłać drogą elektroniczną.
– Wnioski będą przyjmowane do 11 lipca, po czym zostaną sprawdzane pod względem formalnym. Te, które przejdą ten etap, będą przekazane do wydziałów merytorycznych, w celu przeprowadzenia analizy kosztorysów i możliwości realizacyjnych – mówi K. Łukasik.
Lista zakwalifikowanych projektów zostanie opublikowana do 10 września. Od tego czasu autorzy będą mieli 9 dni na promowanie swoich pomysłów. Oficjalne głosowanie rozpocznie się 19 września i potrwa do 3 października, do godziny 12.00. Głosy będzie można oddać drogą elektroniczną, na stronie www.swidnik.budzet-obywatelski.org. Na tych, którzy wolą wesprzeć swoich faworytów w tradycyjny sposób, w Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej oraz Urzędzie Miasta będą czekały urny.
– Poprzednie lata pokazały, że najwięcej głosów oddawanych jest w formie papierowej, jednak z każdą edycją przybywa chętnych do logowania się przez Internet – dodaje Karol Łukasik.
Wyniki tegorocznego budżetu obywatelskiego poznamy do 14 października. Realizacja projektów ruszy w 2020 roku. Formularze oraz regulamin BO będą dostępne na stronie www.swidnik.budzet-obywatelski.org.
af

Artykuł przeczytano 952 razy

Last modified: 7 czerwca, 2019

WordPress PopUp Plugin

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »