środa, 19 czerwca 2024r.

Na co wydamy 1 mln zł?

Autor: |

Koncerty, miejsca parkingowe czy ścieżki rowerowe. To tylko kilka z pomysłów, o których realizację zabiegają świdniczanie. Projekty zostały zgłoszone do piątej edycji budżetu obywatelskiego.

– Wychodzimy naprzeciw mieszkańcom – mówi burmistrz Waldemar Jakson. – Staramy się, w miarę możliwości, tworzyć płaszczyzny pozwalające obywatelom współtworzyć miasto. Stąd też pomysł na Świdnicki Budżet Obywatelski.
W sumie do ratusza wpłynęło 41 projektów. To 4 więcej niż w ubiegłym roku.
– To pokazuje, że świdniczanie mają wiele pomysłów na to, co mogłoby się pojawić w mieście – chwali wiceburmistrz Marcin Dmowski, który przewodniczy zespołowi ds. ŚBO na 2020 rok.
Siedemnaście zgłoszeń zostało zakwalifikowanych jako inwestycyjne bądź związane z infrastrukturą. Mieszkańcy proponują stworzenie nowych boisk, ścieżek rowerowych, miejsc parkingowych, placów zabaw, a nawet urządzenie górki saneczkowej. Większość stanowią jednak projekty „miękkie”, w tym, w dużej mierze edukacyjne i kulturalne. Wśród nich pojawiło się kilka propozycji znanych z poprzednich lat, na przykład koncerty. Nie brakuje również nowatorskich pomysłów związanych z przyszłorocznymi Mistrzostwami Europy.
Teraz urzędnicy rozpoczną analizę, weryfikację oraz ocenę zgłoszeń. Będą sprawdzać, czy pomysły mieszkańców należą do zadań własnych gminy i są możliwe do zrealizowania w ciągu jednego roku budżetowego.
– W sytuacjach wątpliwych, będą kontaktować się z autorami projektów, aby wspólnie wypracować koncepcję możliwą do zrealizowania – tłumaczy M. Dmowski.
Analiza wniosków potrwa do 9 września. Wówczas poznamy listę projektów zakwalifikowanych do głosowania. Głosy na swoich kandydatów będziemy mogli oddawać od 19 września do 3 października, do godziny 12.00. Podobnie, jak w poprzednich latach, głosowanie odbędzie się drogą elektroniczną na stronie www.swidnik.budzet-obywatelski.org. W Urzędzie Miasta i bibliotece głównej staną też urny.

af

Artykuł przeczytano 1200 razy

Last modified: 30 lipca, 2019

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »
Skip to content