piątek, 01 marca 2024r.

Muzyczne wspomnienie Świdnickiego Lipca

Autor: |

Dzisiaj, o godzinie 12.00 miała miejsce premiera teledysku, który powstał z okazji 40. rocznicy obchodów Świdnickiego Lipca. „Dla Tych” to głos młodych. To hołd dla Tych, którzy wiedzieli, co zrobić, gdy przyszedł lipiec 1980 roku w Świdniku.

Autorką tekstu piosenki, muzyki, scenariusza i reżyserii jest świdniczanka Monika Kowalczyk. W utworze usłyszmy również innych artystów związanych z naszym miastem, którzy są współautorami tekstu. Są nimi: Łukasz Jemioła, Iwo Furmaniak i Weronika Boczek. Za produkcję muzyczną, miks i mastering odpowiedzialny jest Rafał Jaworski (Javeure.), a za realizację klipu Mikołaj Kołodziejczyk. Wokale nagrali: Łukasz Suszko (studio Wesoła 24), Aga Ozon i Michał Patyra. Utwór powstał przy współpracy z Miejskim Ośrodkiem Kultury w Świdniku.

– Sama wybrałam artystów i zaprosiłam ich do udziału w projekcie. Z Rafałem współpracowałam już wcześniej. Wybrałam go, ponieważ wiedziałam, że doskonale poradzi sobie z klimatem tego utworu. Javeure. pochodzi ze Świdnika, tak samo jak Weronika i Iwo. Są to świetni artyści i wiedziałam, że wspólnie stworzymy coś wyjątkowego, ponieważ każdy da cząstkę siebie. Z Łukaszem znamy się wiele lat. Byłam pewna, że i tym razem nasza współpraca zakończy się sukcesem. Wszyscy bardzo zaangażowali się w ten projekt i jestem im za to ogromnie wdzięczna – mówi Monika Kowalczyk.

Prace nad utworem i teledyskiem trwały stosunkowo krótko. Artyści rozpoczęli działania na początku czerwca. – Propozycję podkładu muzycznego otrzymałam od Rafała i na niej zbudowałam melodię. Na spotkaniu z Łukaszem napisaliśmy część piosenki. Następnie swoje zwrotki stworzyli Weronika i Iwo. Zrobili to bardzo szybko, od ręki. Teledysk nagraliśmy w jeden dzień. Mikołaj bardzo sprawnie poradził sobie z montażem. Bardzo nam zależało, aby zdążyć na rocznicę Świdnickiego Lipca – dodaje M. Kowalczyk.

Teledysk utrzymany jest w nowoczesnym klimacie. Zobaczymy w nim jednak historyczne nagrania nawiązujące do dawnych lat. – Archiwalne fragmenty pochodzą ze świdnickiej Strefy Historii. Nie są to jednak nagrania z epoki, o której śpiewamy. Pomimo tego uważam, że nadają utworowi i teledyskowi symbolicznego wymiaru – tłumaczy wokalistka.

Dla artystki Weroniki Boczek udział w projekcie miał osobisty wymiar. – Z Moniką znamy się i przyjaźnimy od wielu lat. Temat lipcowych wydarzeń jest mi bardzo bliski i ważny, ponieważ brał w nich udział mój dziadek Kazimierz. W Świdniku mieszkałam też przez większą część mojego życia i stawiałam w nim swoje pierwsze muzyczne kroki. Pomimo tego, że już tam nie mieszkam, to nadal czuję się związana z tym miastem, mam tu rodzinę i przyjaciół – opowiada W. Boczek.

W teledysku wystąpiły także tancerki: Agnieszka Wąsik, Ola Jatczak, Wiktoria Dudek i Natalia Kisiel. Jak również: Anna Mączka, Krystian Tuzimski, Zofia Białek, Magdalena, Małgosia, Alicja, Przemysław Koszowscy i Sebastian.

– Chcieliśmy złożyć hołd tym, którzy żyli w czasach strajków Świdnickiego Lipca. Wyrazić wdzięczność, że dzięki nim doświadczamy wolności. Podziękować i pokazać młodym odbiorcom, że historia nie jest tylko nudą w podręcznikach, ale czymś, co oddziałuje na nas bezpośrednio. Chcieliśmy powiedzieć „Tu, w Świdniku zaczęła się wolność” – tłumaczy M. Kowalczyk.

nat

Artykuł przeczytano 2242 razy

Last modified: 8 lipca, 2020

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »