Warsztatami z robotyki rozpoczęła się realizacja projektu „Most pokoleń – spotkania w bibliotece”. Jego pomysłodawcą jest Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna, która zgłosiła go do Budżetu Obywatelskiego Świdnika. Zyskał poparcie 707 mieszkańców naszego miasta.
We wczorajszych warsztatach, które odbyły się z Filii nr 2, wzięły udział dzieci w wieku od 8 lat. Budowały i konstruowały proste pojazdy autonomiczne z wykorzystaniem specjalnych, edukacyjnych klocków oraz tabletów. Radą i pomocą służyła im pani Weronika z CyberSkill. Zajęcia stanowiły świetną formę nauki poprzez zabawę, rozwijającą logiczne myślenie, umiejętności manualne i wyobraźnię przestrzenną.
To dopiero przedsmak kolejnych spotkań. W ramach projektu biblioteka przygotowała niezwykle bogatą ofertę, skierowaną do najmłodszych, młodzieży i dorosłych.
– Chcemy zachęcić ludzi do wychodzenia z domu i aktywności wśród innych. Zależy nam, żeby spędzili czas z nami i drugim człowiekiem, mogli rozmawiać, wymieniać się doświadczeniami, przy okazji, być może, odnajdując swoją pasję – wyjaśnia Joanna Makuszewska, instruktor MPBP. Dodaje: – Zajęć, prowadzonych przez doświadczonych edukatorów i animatorów, będzie mnóstwo i jesteśmy pewni, że każdy znajdzie coś dla siebie. Najbliższe warsztaty, pod hasłem „Czy dinozaury wyginęły?”, przeznaczone są dla dzieci w wieku od lat 4. Odbędą się 1 kwietnia w bibliotece przy ul. Niepodległości 13. 4 kwietnia w Filii nr 1, zaplanowano warsztaty ceramiki „Z gliny powstałeś”. Cały czas jest zapotrzebowanie na działania związane ze świętami, zapraszamy więc dzieci i młodzież 4 kwietnia do Filii nr 2 na warsztaty wielkanocne „Pisanka filcowana na sucho”. W oddziale dla dzieci i młodzieży przy Niepodległości 13 odbędą się warsztaty ruchowo-muzyczne z elementami choreografii, usprawniające motorykę ciała, koordynację ruchu. Liczba miejsc na spotkania jest ograniczona, dlatego prosimy o wcześniejsze zapisy. Warto śledzić stronę biblioteki i jej profil na Facebooku, gdzie na bieżąco pojawiają się informacje o możliwości skorzystania z naszych propozycji.
Oprócz wymienionych wcześniej spotkań, zaplanowano także warsztaty: tworzenia łapaczy snów, robienia makramy, pisania ikon, malowania akwarelą, tworzenia haiku, linorytu, kaligrafii, ilustracji książkowej, druku 3D, programowania Minecratf, malowania figurek bitewnych. Będą też: sensoplastyka, nauka gry na ukulele, spotkanie z motylami, spotkanie „Drzewo z chrobotkiem”.
– To tylko część działań, które będziemy realizować w ramach „Mostu pokoleń”. Tematyka zajęć wynika z obserwacji potrzeb naszych czytelników na przestrzeni lat oraz tego, o czym rozmawiają w bibliotecznych klubach lub podczas innych organizowanych przez nas wydarzeń, na przykład wystaw czy koncertów. Wszystko będzie się działo wokół książek i zbiorów multimedialnych, cały czas promujemy czytelnictwo i zachęcamy do korzystania z bibliotecznych zasobów. Projekt potrwa do końca roku – mówi J. Makuszewska.
Sztuka aktywna
To projekt realizowany w MPBP już w poprzednich latach, który dzięki głosom 825 świdniczan znalazł się również w tegorocznym Budżecie Obywatelskim. W jego ramach też nie zabraknie atrakcyjnych wydarzeń. Pierwszym z nich było niedawne spotkanie z pisarzem Michałem Śmielakiem. Możemy zdradzić, że w najbliższym czasie w bibliotece i jej filiach pojawią się tacy goście, jak: Danka Braun – autorka popularnej sagi o rodzinie Orłowskich wydanej w serii Miłość, Namiętność, Pożądanie, a także popularnych powieści obyczajowych z wątkami kryminalnymi (MPBP), Marcin Kozioł – pisarz dla dzieci i młodzieży, autor lektury szkolnej dla klas 4-8 „Skrzynia Władcy Piorunów” i jej dwóch kontynuacji „Tajemnica przeklętej harfy” (oddział dla dzieci i młodzieży MPBP), Olga Rudnicka – pisarka specjalizująca się w powieści kryminalnej, autorka ponad dwudziestu powieści (Zaułek Poetów), Zofia Stanecka – autorka popularnej serii książek dla najmłodszych pt. „Basia” (Filia nr 2), Karolina Wilczyńska – autorka najpiękniejszej literatury obyczajowej, kolekcjonerka ludzkich historii o uczuciach, codziennych problemach i rozterkach oraz poszukiwaniu szczęścia (Filia nr 2). Nie zabraknie też koncertów, na razie jednak organizatorzy nie chcą uchylić rąbka tajemnicy i ujawnić, kim będą gwiazdy muzycznych spotkań.
Informacji na temat poszczególnych wydarzeń można szukać na stronie https://bibliotekaswidnik.pl/
aw
Artykuł przeczytano 96 razy
Last modified: 25 marca, 2025