środa, 19 czerwca 2024r.

Modelarze odwiedzą Świdnik

Autor: |

Modele samolotów, statków oraz czołgów w najróżniejszych skalach. To tylko część prac, które zostaną zaprezentowane podczas Festiwalu Modeli Kartonowych i Plastikowych 2019, zorganizowanego przez Miejski Ośrodek Kultury.

Wydarzenie odbędzie się w ostatni weekend września, w galerii Venus. Obecność zapowiedzieli przede wszystkim modelarze z Lubelszczyzny, ale nie zabraknie też twórców z innych zakątków Polski. Główną częścią festiwalu będzie konkurs. Uczestnicy w różnym wieku zaprezentują prace w kilkunastu kategoriach.
– Zapraszamy zarówno dorosłych, jak i niepełnoletnich modelarzy – mówi Andrzej Misiurski, z klubu modelarskiego działającego przy MOK.
Podczas festiwalu nie zabraknie innych atrakcji. 28 września, o godzinie 15.00, w Strefie Historii, zaplanowano otwarcie wystawy poświęconej lotniczej rodzinie Kasperków: Januszowi, jego ojcu Ryszardowi oraz wujkowi Stanisławowi.
– Otrzymaliśmy od Michała Kasperka, syna Janusza, blisko 250 pamiątek. Są wśród nich zdjęcia, puchary, medale, nagrody, rysunki, obrazy, ale też przedmioty użytkowe, takie jak lampy czy talerze przywiezione z podróży. Wszystkie znalazły się na stałe, na ekspozycji w świdnickim muzeum – wymienia A. Misiurski.
Tego samego dnia odbędzie się również wykład poświęcony Szkole Pilotów L.O.P.P. Spotkanie pn. „80-lecie powstania Szkoły Pilotów im. Marszałka Rydza-Śmigłego” poprowadzi Krzysztof Komenda: – Opowie o ciekawostkach związanych z tą instytucją. Jak powstała, po co i co się z nią stało.
Sporo będzie się działo także 29 września. Oprócz możliwości zwiedzenia konkursowej wystawy, świdniczanie obejrzą film „65-lecie motocykli WSK (historia) oraz spotkają się z jego reżyserem, Pauliną Niezbecką. Tego dnia odbędzie się również ogłoszenie wyników modelarskiej rywalizacji i wręczenie nagród.
Regulamin oraz kartę zgłoszenia do konkursu będzie można znaleźć na stronie MOK.
af

PROGRAM
28 września (sobota)
9.00-13.00 przyjmowanie modeli (galeria Venus)
13.00-16.00 prace komisji sędziowskiej
13.00-20.00 zwiedzanie wystawy
15.00 otwarcie wystawy poświęconej lotniczej rodzinie Kasperków, wykład „80-lecie powstania Szkoły Pilotów im. Rydza Śmigłego” (Strefa Historii)
29 września
11.00-15.00 zwiedzanie wystawy (galeria Venus)
13.00 prezentacja filmu „65-lecie motocykli WSK (historia)” i spotkanie z autorami (Strefa Historii)
14.00 uroczyste ogłoszenie wyników i wręczenie nagród

Artykuł przeczytano 1370 razy

Last modified: 19 września, 2019

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »
Skip to content