niedziela, 24 września 2023r.

Mobilny LOF gotowy do startu

Autor: |

Na początku prace obejmą fragment ul. Okulickiego i Targową. Właśnie trwają przygotowania do ogłoszenia przetargu na tę część inwestycji. Kolejnym etapem będzie budowa dworca przesiadkowego i zmiana otoczenia ul. Dworcowej.

Mobilny LOF to projekt unijny, w którym bierze udział kilkanaście gmin zlokalizowanych wokół Lublina. Na realizację przedsięwzięć drogowych, ale związanych z rozbudową sieci komunikacji publicznej i transportem zbiorowym, zostało zarezerwowane około 87 mln zł. Z tej puli ponad 8,7 mln zł przypada Świdnikowi.

Urzędnicy już od wielu miesięcy przygotowują się do rozpoczęcia inwestycji. W tej chwili trwają ostatnie prace związane z aktualizacją projektu. Natomiast już wiadomo, że w ciągu najbliższych tygodni zostanie ogłoszony przetarg na wykonanie pierwszej części inwestycji. Chodzi o budowę ścieżki rowerowej wzdłuż ulicy Okulickiego, od al. Lotników Polskich do ul. Wyspiańskiego, budowę dodatkowych miejsc postojowych na tym odcinku oraz wymianę nawierzchni. W ramach tego samego przetargu ma zostać wykonana ścieżka rowerowa i oświetlenie wzdłuż całej ul. Targowej, aż do stacji PKP Świdnik – Wschód. Na tym nie skończą się jednak prace przy tej ulicy.
– Już poza projektem, na mocy porozumienia z PK Pegimek, na ul. Targowej będzie wykonana nawierzchnia. Obecna będzie sfrezowana i zostanie na niej położony nowy asfalt – wyjaśnia Marcin Dmowski, zastępca burmistrza. Kolejnym etapem inwestycji będzie budowa dworca przesiadkowego w sąsiedztwie stacji PKP Świdnik – Miasto. Powstaną w tym miejscu stanowiska dla autobusów i pomieszczenia dla pasażerów. Jak tłumaczą przedstawiciele ratusza, ta część miasta zyska zupełnie nowy wygląd. Zgodnie z projektem powstanie odcinek ul. Klubowej, którą od ul. Dworcowej na nowy dworzec, będą wjeżdżać autobusy. Na wykonanie całego przedsięwzięcia władze miejskie mają czas do końca przyszłego roku.

Kolej też rusza z inwestycją
Pełną metamorfozę przejdzie również stacja Świdnik – Miasto. Po wielu miesiącach, kolei udało się rozstrzygnąć przetarg na budowę 20 dworców systemowych w całym kraju. Na liście inwestycyjnej znalazła się również wiata na świdnickiej stacji. Już wiadomo, że nie będzie remontowana, ale wyburzona. W jej miejscu powstanie dworzec o powierzchni ok. 90 mkw. Będą się w nim znajdować pomieszczenia niezbędne do funkcjonowania stacji, czyli część techniczna wraz z toaletą, zamknięta i ogrzewana poczekalnia, a także część komercyjna z możliwością sprzedaży biletów lub kasa z zapleczem sanitarnym. Pod wiatą, która będzie elementem dworca, ma się znaleźć m.in. poczekalnia zewnętrza, zadaszony parking rowerowy i miejsce na automaty. Umowa z wykonawcą została podpisana na początku roku. Zgodnie z dokumentacją, zwycięzca przetargu ma nieco ponad 15 miesięcy na wykonanie wszystkich 20 dworców.

kal

Artykuł przeczytano 2394 razy

Last modified: 17 maja, 2019

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »