sobota, 27 lutego 2021r.

Mobilnie do dworca

Autor: |

Od poniedziałku zostanie zamknięty początkowy fragment ul. Okulickiego, od ul. Wyspiańskiego w stronę szpitala. Urząd Miasta właśnie rozpoczął przebudowę tego odcinka ulicy w ramach projektu „Mobilny LOF”. Kolejnym etapem będzie budowa dworca przesiadkowego oraz ścieżki rowerowej i chodnika wzdłuż ul. Targowej, na której również trwa już remont.

Ogromna inwestycja polegająca na budowie dworca przesiadkowego oraz skomunikowanie go ze stacją kolejową Świdnik – Wschód zostało podzielone na dwa etapy. Oba wykonuje Przedsiębiorstwo Robót Drogowych Lubartów S.A. Firma rozpoczęła od drugiej części zamówienia, czyli przebudowy fragmentu ul. Okulickiego.

Inwestycja obejmuje wymianę nawierzchni na odcinku od al. Lotników Polskich do ul. Wyspiańskiego, budowie chodników, ścieżki rowerowej oraz dodatkowych miejsc parkingowych. Wartość inwestycji została wyceniona na ponad 3 mln zł.

Nowością będzie umożliwienie wjazdu rowerzystom i wejścia pieszym wprost z al. Lotników w ul. Okulickiego. Zakres prac jest na tyle duży, że wykonawca zdecydował o czasowym zamknięciu przebudowywanego fragmentu drogi. Od poniedziałku mieszkańcy dojadą ul. Okulickiego tylko do wysokości ul. Wyspiańskiego, początkowy fragment od al. Lotników Polskich zostanie wyłączony z ruchu.

Zmiany na Targowej

Zadaniem wykonawcy jest także budowa ścieżki rowerowej oraz chodnika przy całej długości ul. Targowej. Dzięki temu mieszkańcy będą mogli się przemieszczać między stacją PKP Świdnik – Miasto oraz Świdnik – Wschód. W programie „Mobilny LOF” nie znalazła się za to wymiana nawierzchni na ul. Targowej, choć jest mocno zniszczona.

– Trudno sobie wyobrazić sytuację, żeby przy tej istotnej dla mieszkańców ulicy powstał nowy chodnik i droga dla rowerów, a sam asfalt wyglądał tak jak dotychczas – mówi Marcin Dmowski, zastępca burmistrza. – Podjęliśmy więc decyzję o przeprowadzeniu remontu we własnym zakresie.

Wymiana nawierzchni przy ul. Targowej już się rozpoczęła.

Kolej na dworzec

Kilkanaście dni temu, miejscy urzędnicy rozstrzygnęli przetarg na wykonanie pierwszego etapu całego przedsięwzięcia. Chodzi o budowę dworca przesiadkowego, fragmentu ul. Klubowej oraz przebudowę dwóch skrzyżowań. Ta część inwestycji została wyceniona na 7,8 mln zł.

Wykonawca zajmie się, m.in. budową poczekalni dla podróżnych, wyposażoną w toalety. Przy ul. Kolejowej powstanie również plac manewrowy dla autobusów oraz stanowiska, na których pasażerowie wsiądą do pojazdów. Korzystający z dworca będą mogli również zostawić swoje samochody i jednoślady na pobliskim parkingu.

Przy budynku zostanie także zlokalizowana stacja roweru miejskiego. Jej  montaż przewidziany jest po zakończeniu inwestycji. Żeby większe pojazdy mogły bezpiecznie wjechać na dworzec, zostanie wybudowany blisko 200 – metrowy fragment ul. Klubowej. Zmiany czekają także skrzyżowanie ul. Kolejowej z al. Lotników Polskich. W planach jest również przebudowa zbiegu ul. Struga z al. Lotników Polskich. Inwestycja ma się zakończyć do 30 listopada tego roku.

Z unijnym wsparciem

Zadanie Mobilny LOF (Lubelskie Obszar Funkcjonalny) w Świdniku jest elementem dużego projektu partnerskiego 11 gmin Lubelskiego Obszaru Funkcjonalnego. Projekt jest dofinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020.

Artykuł przeczytano 1777 razy

Last modified: 25 stycznia, 2020

Registration

Zapomniałeś hasło?