sobota, 19 września 2020r.

Mniej ofert pracy, ale duża pomoc dla firm

Autor: |

Przestój gospodarczy spowodowany koronawirusem sprawił, że niektóre firmy upadły, inne zredukowały zatrudnienie. W naszym powiecie spadek liczby miejsc pracy nie był gwałtowny, ale od momentu ogłoszenia pandemii do tej pory przybyło koło 150 osób, które pozostają bez zatrudnienia.

– Najgorsza sytuacja była w maju, kiedy mieliśmy zarejestrowanych 2536 bezrobotnych. W połowie lipca było ich o 15 mniej. 431 osobom przysługuje zasiłek. Dla tych ze stażem pracy powyżej 20 lat przez pierwsze trzy miesiące wynosi on 1057,60 zł, przez kolejne trzy 830,40 zł. Osoby, które przepracowały od 5 do 20 lat, otrzymują najpierw 881,30  zł, później 692,00 zł. Ci ze stażem mniejszym niż 5-letni  mogą liczyć na  705,10 zł, a później na 553,60  zł – mówi Włodzimierz Radek, po. dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Świdniku.

Liczba ofert pracy waha się w zależności od miesiąca. W lutym było ich 96, w kwietniu tylko 10, w maju 36. Tygodniowo wpływa po kilkanaście propozycji, ale od czasu wybuchu pandemii jest ich około 30-40% mniej. Najnowsze oferty to: ekspedient pocztowy, tynkarz, stolarz meblowy, pracownik serwisu urządzeń grzewczych i klimatyzacyjnych, pracownik obsługi klienta/fakturzystka, operator urządzeń do przetwórstwa ziemniaczanego, ładowacz w magazynie. Szczegółowe informacje można sprawdzić na stronie www.swidnik.praca.gov.pl, w zakładce Oferty pracy w powiecie.

Wsparcie dla przedsiębiorców

Powiatowy Urząd Pracy oferuje również, w ramach rządowej tarczy antykryzysowej, pomoc rekompensującą negatywne konsekwencje ekonomiczne z powodu COVID -19. Są to, między innymi, niskooprocentowane pożyczki i refundacje części wynagrodzeń i składek ZUS.

Do tej pory do PUP wpłynęły 3223 wnioski o pomoc. Nie rozpatrzono jeszcze około 30 z nich.

– Łączna kwota przyznanej pomocy to ponad 19,5 mln zł – dodaje W. Radek. – Przeznaczona została głównie na pożyczki dla mikroprzedsiębiorców, a także refundację wynagrodzeń i składek ZUS pracodawców zatrudniających pracowników oraz części kosztów prowadzenia działalności gospodarczej dla przedsiębiorców, którzy nie zatrudniają pracowników.

Przedsiębiorcy, którzy jeszcze nie skorzystali z tarczy antykryzysowej, mogą to zrobić w każdej chwili. Nabór wniosków ciągle trwa. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie PUP.

aw

 

 

 

 

 

Artykuł przeczytano 204 razy

Last modified: 30 lipca, 2020

Registration

Zapomniałeś hasło?