poniedziałek, 02 października 2023r.

Młodzież w Unii Europejskiej

Autor: |

W Miejskim Ośrodku Kultury odbyła się dziś konferencja zorganizowana przez Młodzieżową Radę Miasta. Spotkanie odbyło się pod hasłem „Możliwości, jakie Unia Europejska daje młodym”.

W konferencji wzięli udział: Marcin Dmowski – zastępca burmistrza, Waldemar Białowąs – radny Rady Miasta, Piotr Jankowski – rzecznik prasowy Portu Lotniczego Lublin w Świdniku oraz dyrektor Miejsko-Powiatowej Biblioteki, a także Marcin Paśnikowski – nauczyciel ze Szkoły Podstawowej nr 5. Na widowni zasiedli uczniowie ze świdnickich placówek: SP nr 3, SP nr 4, SP nr 5, SP nr 7, II LO, ZS nr 1 i PCEZ.

– Witamy na spotkaniu, które odbędzie się w formie bloku dyskusyjnego. Zorganizowaliśmy je, by porozmawiać o zaletach członkostwa Polski w Unii Europejskiej. Jakie mamy z tego tytułu profity, jak wygląda zarządzanie środkami unijnymi oraz na czym polega program Erasmus to tylko niektóre z zagadnień, które zostaną dziś poruszone – powiedział Jakub Wójcik z Młodzieżowej Rady Miasta, który poprowadził spotkanie wraz z Konradem Pisiakiem.

Zgromadzonych gości przywitał również Marcin Dmowski, który zwrócił uwagę na to, jak ważne są spotkania ze wszystkimi mieszkańcami miasta – również z młodzieżą. Dzięki nim można spojrzeć na wiele spraw z różnych perspektyw.

– Witam wszystkich bardzo serdecznie. Dziękuję, że takie wydarzenie zostało zorganizowane. To już kolejna nasza dyskusja o samorządności, dzięki czemu Wy, młodzież, macie okazję poznawać to, co robimy. Możecie również dowiedzieć się, co jesteście w stanie zrobić właśnie Wy. Cieszę się, że w naszym mieście działa Młodzieżowa Rada Miasta i ma swoje projekty. Z takich spotkań, jak dzisiejsze, można wynieść dużą wiedzę i wiele pomysłów – powiedział Marcin Dmowski, zastępca burmistrza.

Spotkanie rozpoczęło się pytaniem na temat członkostwa Polski w Unii Europejskiej oraz tego, jakie profity czerpie z tego Świdnik.

– Członkostwo w UE w olbrzymim stopniu wpływa na to, co dzieje się w miejskim samorządzie. To, co wielu osobom jako pierwsze przychodzi na myśl, to pieniądze. Faktycznie, nie możemy o tym zapominać, jednak Unia to także dynamiczny rozwój ukierunkowany na różne dziedziny, poczucie budowania wspólnoty czy „brak granic”, który daje możliwość swobodnego przemieszczania się na terenie krajów członkowskich – wyjaśnił M. Dmowski.

A jak uczestnictwo Polski w Unii wpływa na podróże obywateli kraju za granicę? Na to pytanie odpowiedział Piotr Jankowski, który zwrócił też uwagę na fakt, że budowa lotniska w Świdniku była możliwa właśnie dzięki funduszom unijnym.

Pozostając w temacie podróży, Marcin Paśnikowski opowiedział o prężnie realizowanym na terenie miasta programie Erasmus. Podczas wymian zagranicznych młodzież, ale także nauczyciele, mają okazję rozwijać swoje umiejętności językowe, poznać kultury innych narodów oraz poszerzyć wiedzę i zdobyć nowe doświadczenia.

Waldemar Białowąs natomiast powiedział m.in. o hali sportowej przy I Liceum Ogólnokształcącym, która została zrealizowana przy unijnym wsparciu finansowym.

Po części, w której każdy z gości odpowiedział na pytania przygotowane przez MRM, przyszedł czas, by poruszyć kwestie nurtujące publiczność. Większość pytań została skierowana do zastępcy burmistrza Marcina Dmowskiego. Uczniowie świdnickich szkół zapytali między innymi o kwestie związane z placówkami na terenie miasta, o możliwość stworzenia tzw. jadłodzielni, schroniska dla zwierząt, a także miejsca, gdzie młodzież mogłaby spędzać swój wolny czas. Padło także pytanie o kursy komunikacji miejskiej czy możliwość oświetlenia Zielonego LOFu przy Kauflandzie.

Spotkanie umożliwiło wymianę doświadczeń oraz pomysłów, a także próbę znalezienia odpowiedzi na wiele nurtujących pytań. Przedstawiciele Młodzieżowej Rady Miasta podziękowali gościom za obecność oraz swoim rówieśnikom za czynny udział w zorganizowanym przez nich wydarzeniu.

Artykuł przeczytano 712 razy

Last modified: 12 kwietnia, 2023

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »