poniedziałek, 09 września 2024r.

Młodzi zawojowali scenę

Autor: |

O relacjach międzyludzkich, szacunku do drugiego człowieka, byciu cierpliwym, wyrozumiałym i otwartym, opowiedzieli aktorzy, którzy wystąpili podczas dwudniowego Przeglądu Spektakli Profilaktycznych „Żyć pełnią”. Teatralny festiwal, już po raz szesnasty zorganizowało Miejskie Centrum Profilaktyki.

Kolejną edycję otworzyli Ewa Kossowska, kierownik MCP, Andrzej Radek, zastępca burmistrza do spraw gospodarki komunalnej oraz Włodzimierz Radek, przewodniczący Rady Miasta.

Pierwszego dnia, na scenie Miejskiego Ośrodka Kultury zaprezentowało się 12 amatorskich grup ze Świdnika. Gościnnie zagrała również Akademia Artystyczna ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Lublinie.

Scenicznym popisom aktorów przyglądała się Rada Konsultantów: Michał Stanowski, Barbara Kasprzak oraz Katarzyna Marjasiewicz, którzy od lat wspierają przegląd. Podczas uroczystego zakończenia zdradzili, co ich wzruszyło i zwróciło uwagę.

– Jesteśmy pod wrażeniem. Zarówno ja, jak i moje koleżanki uczestniczymy w wielu festiwalach i oglądamy różne widowiska. Bardzo często się podczas nich denerwujemy, bo tyle razy mówimy, że trzeba nad czymś popracować, ale nie widzimy efektów. Ten przegląd udowodnił, że teatry w Świdniku rozwijają się. Bycie tu z wami było dla nas radością, a nie męczeniem się i zapisywaniem miliona błędów. Wczoraj miałem szansę przeżywać razem z wami i otrzymać od was wiele dobrego, za co osobiście bardzo dziękuję – powiedział Michał Stanowski, przewodniczący Rady Konsultantów.

Jurorzy wyróżnili: Teatr „Promyczki” z Przedszkola nr 6 – za spójność teatralnych środków wyrazu – scenografii, muzyki, choreografii oraz adaptację scenariusza w spektaklu „Królowa Śniegu”; Teatr „Za Piątą Górą” z P nr 5 – za prezentację na scenie polskiej legendy, walory sceniczne i sprawne operowanie przestrzenią sceniczną w „Legendzie o Wandzie, co Niemca nie chciała”; Teatr  „Plastusie” z P nr 7 – za sprawne operowanie przestrzenią sceniczną w spektaklu „Śnieżka i przyjaciele”; Teatr „Stonoga” z MOK – za zabawę teatralną, autorski scenariusz i humor w przedstawieniu „Po drugiej stronie”; Teatr „Chochliki” ze Szkoły podstawowej nr 3 – za pełne humoru, dziecięcej swobody i radości widowisko „Zemsta magika”; Teatr „Wysokie Loty” z SP nr 5 – za scenariusz i teatralne pomysły, elementy improwizacji i swobodę gry aktorskiej w spektaklu „Czerwony Kapturek”; Teatr „Puk-Puk” – grupa młodsza z MOK – za pełne humoru, dynamiczne i teatralne widowisko, oprawę muzyczną z wykorzystaniem żywego śpiewu oraz dobrą grę aktorską w „Baśni o Pryszczycerzu i królewnie Pięknotce”; Teatr „Aplaus” z MCP – za dojrzały, pełen emocji, poruszający spektakl pt. „Bagaż” oraz dotknięcie ważnych i aktualnych problemów młodych ludzi; Teatr „Pasjonaci” ze Środowiskowego Domu Samopomocy PSONI w Świdniku – za świadomą, dojrzałą grę sceniczną, prawdziwy, szczery i teatralny przekaz ważnych treści w widowisku „Dotyk”; Teatr „Na Skrzydłach” z SP nr 5 – za pełną emocji i wrażliwości opowieść o ważnym problemie w przedstawieniu „Ja-mój brat-moja siostra”; Teatr „Motyle” z Warsztatu Terapii Zajęciowej PSONI w Świdniku – za czystą formę, dynamiczne tempo, humor i umiejętne połączenie nastrojów w spektaklu „Zdrowie młodej pary”; Teatr „Puk-Puk” – grupa starsza – za dojrzałe, profesjonalne i pełne poezji widowisko teatralne „Łódeczka” oraz współpracę aktorów na scenie; Teatr „Akademia Artystyczna” – za przybliżenie rytmów afrykańskich w obrazku scenicznym, połączonym z żywym śpiewem i muzyką w występie towarzyszącym „Rytmy Shiko”. Nagrodzili także młodych aktorów: Alicję Jasińską, Zuzię Bąkowską, Maresz Miciułę, Sebastiana Golika, Zosię Gołaj, Bartosza Apanasienko, Jagodę Żurek oraz Maję Białą.

Artykuł przeczytano 4075 razy

Last modified: 14 marca, 2019

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »
Skip to content