„Mieszkania poezji” to cykl wydarzeń, które odbywają się w ramach obchodów 65. rocznicy nadania Świdnikowi praw miejskich. Ich organizatorem jest Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna, przy współpracy z Młodzieżową Radą Miasta, Laboratorium Poezji i Teatrem Drogi.
W czwartek młodzież z: Szkół Podstawowych nr 3, 4, 5 i 7, I i II Liceum Ogólnokształcącego, Powiatowego Centrum Edukacji Zawodowej i Zespołu Szkół nr 1, zmierzyła się w grze miejskiej „Szlakiem Murali”. Powodzenia życzył im burmistrz Waldemar Jakson: – Ogromnie się cieszę, że chcieliście wziąć udział w tej akcji. Chciałbym, abyście pamiętali o tym, że pomimo krótkiej historii, Świdnik ma wspaniałych ludzi oraz ogromne zasługi dla odzyskania niepodległości. Możemy być dumni z naszej małej ojczyzny.
Przy 8 stacjach na uczniów czekały dwuosobowe komisje. Pytały, między innymi, o imię burmistrza, miesiąc, w którym odbywa się Air Festival oraz o wizerunek herbu. Zespoły miały 2 godziny na zdobycie jak największej liczby punktów. Zwyciężyła drużyna “Siódemki”, w składzie: Katarzyna Kostek, Michał Kostek, Michał Kisiel, Iza Król wraz z opiekunem Arkadiuszem Pszeniczką.
Wczoraj świętowano w “Zaułku poetów”, czyli skwerku za MPBP. – Z dnia na dzień będzie tutaj coraz piękniej. Mam nadzieję, że za jakiś czas pojawi się pomnik naszej patronki. Spotykać będą się tutaj poeci i ci, którzy poezję lubią – mówił Piotr Jankowski, dyrektor MPBP.
Pierwsza zaprezentowała się Kamila Krzeszowiec, znana poetka gitary. Do wspólnej zabawy zaprosiła dzieci z Przedszkola nr 6.
Podczas drugiej części spotkania wystąpili znani świdniczanie. Do wspólnego czytania przyłączyli się: Radosław Brzózka, doradca wojewody lubelskiego, Andrzej Radek, zastępca burmistrza, Beata Olszańska, dyrektor PSM I stopnia im. Rodziny Wiłkomirskich, insp. Grzegorz Hołub, komendant powiatowy KPP w Świdniku, Mirosław Król, dyrektor II LO, Aneta Jagieła, wicedyrektor I LO, Ewa Jankowska, sekretarz miasta, Włodzimierz Radek, przewodniczący Rady Miasta, ks. kan. Andrzej Krasowski, proboszcz parafii pw. NMP Matki Kościoła. Zabrzmiały wiersze największych polskich poetów, między innymi: „Ten kataryniarz” Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, „Idzie Grześ” Juliana Tuwima, „Który skrzywdziłeś” Czesława Miłosza oraz „Za wiosnę” ks. Jana Twardowskiego.
Zwieńczeniem akcji było spotkanie z poetą Januszem Adamczykiem, który przedstawił swoją twórczość.
Do cyklu „Mieszkania poezji” przyłączyli się także świdniccy policjanci. W związku z akcją „Liryka pod prozą” sprawcy wykroczeń zamiast pouczeń otrzymywali wiersze.
Dzisiaj ostatni dzień kulturalnych spotkań. Od godziny 12.00, w “Zaułku poetów” zaprezentują się: uczestnicy Laboratorium poezji, ks. Wojciech Zasada, kapelan szpitala i biblioteki, poeta oraz Andrzej Wiśnioch z Teatru Drogi.
nat
Artykuł przeczytano 2460 razy
Last modified: 25 maja, 2019