czwartek, 07 grudnia 2023r.

Mieszkania Plus już w budowie

Autor: |

Budowa została oficjalnie rozpoczęta. Pierwszą łopatę wkopali przedstawiciele władz państwowych, lokalnych i wykonawcy inwestycji. W ciągu kilkunastu miesięcy we wschodniej części Świdnika powstaną dwa bloki ze 108 mieszkaniami. Już wiadomo, że chętnych na rządowe lokale nie zabraknie.

Równo w południe, na działce przy ul. Gen. Roweckiego Grota została oficjalnie rozpoczęta budowa bloków w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus.

– Jesteśmy już na takim etapie, że rozpoczynamy fizyczne budowy. Natomiast przygotowanie samego programu nie było łatwe, bo musieliśmy go stworzyć od zera – mówił Artur Soboń, wiceminister inwestycji i rozwoju, któremu podlega program Mieszkanie Plus. – Dzisiaj jesteśmy w sytuacji, w której mamy wybudowanych 2731 mieszkań, 18 tys. w trakcie projektowania, 58 tys. na etapie przygotowywania. To  jeden z największych programów inwestycyjnych w Polsce.

W Świdniku powstaną dwa budynki ze 108 mieszkaniami. – Swoją szansę zyskają, ci którzy nie mogą zaciągnąć kredytu, natomiast wynajmując lokal w ramach programu, będą mogli stać się właścicielami swoich czterech kątów – tłumaczył A. Soboń.

Bloki zostaną wybudowane na wschodzie miasta, w sąsiedztwie powstających właśnie budynków należących do Spółdzielni Mieszkaniowej. – Lokalizacja jest świetna, pozwoli na otwarcie osiedla na nowe projekty budowlane – dodawał wiceminister.

Inwestycja została zaplanowana na działce przekazanej przez miasto. – Od razu wyraziliśmy zainteresowanie tym programem – mówił burmistrz Waldemar Jakson. – Oczywiście na terenie Świdnika powstają bloki budowane komercyjnie, mamy TBS Lokum, lokale socjalne, ale właśnie takich mieszkań dotąd brakowało.

Jak tłumaczą przedstawiciele ratusza, nie obawiają się, że nowe lokale będą stały puste. – Zainteresowanie tymi mieszkaniami jest ogromne. Mamy około siedmiu chętnych osób na jedno miejsce, mimo że formalnie nie prowadzimy jeszcze naboru. W tej chwili pracujemy nad kryteriami przyznawaniu tych mieszkań. Zaczną obowiązywać po zatwierdzeniu ich przez Radę Miasta – dodawał W. Jakson.

Za projekt świdnickich bloków jest odpowiedzialny wybitny architekt Bolesław Stelmach, dyrektor Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki. – Mieszkania, które powstaną w ramach programu pozwolą wielu ludziom godnie żyć. Uważamy, że takie dobro powinno być łatwo dostępne. Program jest prowadzony wzorowo i pokazuje jak państwo powinno promować sposób zamieszkiwania – mówił B. Stelmach.

– Chcemy, żeby te mieszkania były nie tylko dostępne cenowo, ale stały się także fantastycznym miejscem do życia – dodawał Mirosław Barszcz, prezes PFR Nieruchomości, który odpowiada za prowadzenie inwestycji.

W dwóch świdnickich blokach powstaną głównie mieszkania dwu i trzy pokojowe. Do działki przy ul. Gen. Grota Roweckiego, miasto doprowadziło już wszystkie media i wybudowało tymczasowy dojazd. W przyszłym roku ratusz zaplanował powstanie docelowej ulicy. Inwestycja zostanie dofinansowana z Funduszu Dróg Samorządowych.

Pierwsi mieszkańcy wprowadzą się do nowych bloków w 2021 roku. Będą mogli również liczyć na rządowe dopłaty do czynszu, które mogą wynieść nawet 400 zł miesięcznie.

 

Artykuł przeczytano 3748 razy

Last modified: 2 października, 2019

WordPress PopUp Plugin

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »