piątek, 23 lutego 2024r.

Miejski monitoring się rozrasta

Autor: |

Zakup nowych kamer, urządzeń do obsługi monitoringu miejskiego oraz zajęcia edukacyjne dla dzieci, młodzieży i seniorów. Straż Miejska realizuje projekt  „Miasto z wizją – modernizacja i rozbudowa systemu monitoringu miejskiego w Świdniku”, na który otrzymała 100 tys. zł z IV edycji „Rządowego programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem Bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2022-2024”. Łączna wartość projektu to 130 tys. zł. 30 tys. zł pochodzi z budżetu miasta.

Nad bezpieczeństwem świdniczan czuwa obecnie około 125 kamer. Część z nich znajduje się w centrum.

– Mieszkańcy często prosili o interwencje na ul. 3 maja 1 i ul. Niepodległości, gdzie dochodziło do zakłócania porządku. Na ich wniosek oraz wniosek Urzędu Miasta zamontowano tam nowe urządzenia – wyjaśnia Janusz Wójtowicz, komendant Straży Miejskiej.

Miasto cały czas się rozrasta. powstają nowe inwestycje, budowane są kolejne drogi. Zwiększa się również zasięg monitoringu miejskiego.

– Kolejne kamery pojawiły się, m. in. na al. NSZZ „Solidarność” oraz na rondzie przy ul. Klonowej i al. Lotników Polskich, o co prosiła Policja. Nowe kamery zainstalowaliśmy też w rejonie ulic Witosa i Pionierskiej. Przywróciliśmy również monitoring w przejściu podziemnym przy dworcu PKP. Chcemy nadążyć za rozbudową infrastruktury drogowej, żeby monitoring obejmował także nowe drogi. Myślę, że dzięki temu wszyscy będą czuli się w naszym mieście bezpiecznie – mówi szef strażników.

W ramach projektu doposażono też „dyżurkę” Straży Miejskiej. Kupiono nowe monitory, które zastąpiły stare i zasłużone, a także telefon ułatwiający pracę dyżurnym. Osoba obsługująca monitoring nie musi już trzymać słuchawki telefonu. Może założyć słuchawki i w ten sposób rozmawiać z osobą dzwoniącą w sprawie interwencji, a jednocześnie ma wolne ręce, by coś zapisać albo obsługiwać monitoring.  

– Nowe monitory oraz urządzenia łączności to nowoczesny sprzęt, który zużywa dużo mniej energii, co w dzisiejszych  czasach jest bardzo ważne. Dzięki niemu będzie nam się dużo łatwiej pracowało – dodaje J. Wójtowicz.

Ważną częścią projektu są też zajęcia prowadzone przez strażników. W ich ramach mundurowi spotykają się z dziećmi z przedszkoli publicznych i prywatnych, młodzieżą oraz osobami starszymi ze Świdnika i rozmawiają o bezpieczeństwie. W planach mają również odwiedzenie przedszkola w Piaskach, które poprosiło ich o poprowadzenie zajęć dla najmłodszych.

– Część spotkań poprowadziliśmy wspólnie z Policją. W ramach projektu organizujemy też konkurs związany z bezpieczeństwem w ruchu drogowym. Kierujemy go do uczniów szkoły podstawowej, którzy realizują program związany z uzyskaniem kart rowerowych. Dla najlepszych przewidzieliśmy atrakcyjne nagrody. Mamy też prezenty dla pozostałych uczestników konkursu – mówi Janusz Wójtowicz.

af

Artykuł przeczytano 1024 razy

Last modified: 16 grudnia, 2022

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »