poniedziałek, 28 listopada 2022r.

Międzynarodowe spotkania

Autor: |

Ze względu na pandemię, wyjazdy są wprawdzie niewskazane, ale różne zakątki świata można poznawać online. Młodzież z II Liceum Ogólnokształcącego ma taką okazję, dzięki udziałowi w Programie Szkół Partnerskich UMCS i wirtualnym spotkaniom z zagranicznymi studentami.

Świdnicka placówka od kilku lat jest szkołą partnerską UMCS. Licealiści zawsze brali czynny udział w zajęciach polonistycznych, filologicznych, historycznych, z geografii i fizyki, które odbywały się na uczelni. Zazwyczaj na przełomie stycznia i lutego, w ramach projektu AIESEC, do II LO przyjeżdżali zagraniczni studenci. Mieszkali w szkole, prowadzili zajęcia, a wolne popołudnia chętnie spędzali z uczniami i nauczycielami.  

– Uwielbiam te spotkania, podobnie jak podróżowanie. Rok temu udało nam się wyjechać z licealistami do Londynu. W tym roku nie jest to możliwe, dlatego chciałam, aby moi uczniowie chociaż online zobaczyli miejsca, w których nie byli – wyjaśnia Jadwiga Kopniak, nauczycielka języka angielskiego w II LO.

Tegoroczne zajęcia ze studentami  trwały od 25 stycznia do 4 lutego. Mustapha Ghoul z Kuwejtu, Andres Elias Lopera z Kolumbii, Terek Faraj z Libanu, Tabguy Joel Kaze z Burundii i Anna Sanga z Tanzanii gościli w klasach  IB4, IIC4, IIAB4, ICD4, IIADE3.

– Lekcje były dla nas ciekawym urozmaiceniem w czasach nauki zdalnej, oddechem i chwilą zapomnienia o codzienności – dodaje J. Kopniak. – To także okazja na żywe spotkanie z językiem angielskim, poznaniem historii i kultury czasami bardzo odległych i egzotycznych krajów. Uczniowie zadawali studentom wiele pytań – dlaczego wybrali Polskę i Lublin na studia, jak znoszą naszą zimę, bo niektórzy pochodzą przecież z bardzo ciepłych krajów, jakie dania im smakują najbardziej, jak to jest studiować tak daleko od rodziny?

Historia, język i kultura

Młodzież również bardzo sobie chwali niecodzienne zajęcia. Podkreśla, że były to ciekawe i wartościowe spotkania, zarówno pod względem kulturowym, jak i językowym. Opowieści, które uczniowie usłyszeli, zachęciły ich do bliższego poznania prezentowanych zakątków świata. Większość chciałaby je odwiedzić w przyszłości.  

– Bardzo podobały mi się zajęcia ze studentem z Kuwejtu  – mówi Dominika Chylińska z kl. IIB4. –  Dowiedziałam się wielu ciekawych rzeczy na temat tego państwa. Mustapha opowiadał o jego historii i tradycjach narodowych. Przedstawił nam dane statystyczne dotyczące ludności i wyznawanych religii. Zaskoczeniem było dla mnie, że kolory na fladze Kuwejtu mają bardzo ciekawą symbolikę. Zdziwiłam się również, że to niezbyt duże państwo przyciąga tak wielu turystów.

– Taki kontakt jest cenniejszy, niż czytanie książek czy oglądanie programu w telewizji. Mogłem usłyszeć rzeczywisty akcent ludzi z Afryki, zadać pytania na interesujące mnie tematy. Dowiedziałem się ciekawych rzeczy o życiu Burundyjczyków, na przykład o ich rozrywkach i mnogości rodzajów tradycyjnych instrumentów. Dzięki zdjęciom wiem, że ich ojczyzna to piękny kraj – podkreśla Przemysław Pańczyk z kl. ID4, który uczestniczył w lekcji z Tabguy Joel Kaze z Burundii.

Jarkowi Leśnemu, uczniowi kl. IIE3, spodobała się prostota i klarowność opowieści Kolumbijczyka Andresa Eliasa Lopera. Poznał wiele faktów związanych z tym krajem, a klimatu lekcji dodały prezentowane zdjęcia: – Były doskonale dobrane do przywoływanych zagadnień i pozwoliły mi na lepsze zrozumienie pewnych tematów. Mogę nawet powiedzieć, że fotografie krajobrazów, plaż i gór zachęciły mnie do odwiedzenia Kolumbii i jeżeli będzie mi to dane w przyszłości, z chęcią się tam wybiorę. Zaskoczyło mnie natomiast, że piosenkarka Shakira pochodzi z tego samego miasta, co Andres.

Drugoklasistkę Weronikę Olejnik również zachwyciła lekcja o Kolumbii: – Andres przygotował interesującą prezentację o swoim kraju, dzięki czemu mogłam poznać jego historię i kulturę. Najbardziej zaciekawiły mnie kolumbijskie potrawy, na przykład empanadas, bandera paisa czy ajiaco.

aw, fot. II LO

Artykuł przeczytano 1228 razy

Last modified: 12 lutego, 2021

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »