środa, 26 czerwca 2019r.

Miasto pomoże Racławickiej

Autor: |

Starostwo Powiatowe otrzymało rządową dotację na dalszy remont ulicy Racławickiej wraz ze skrzyżowaniem z al. Armii Krajowej. Żeby kosztowna inwestycja doszła do skutku, władze Świdnika chcą pomóc powiatowi i dołożyć do niej 1,5 mln zł.

Remont pierwszego fragmentu ul. Racławickiej zakończył się jesienią ubiegłego roku. Jednak nadal do naprawy pozostał mocno zużyty fragment drogi między ul. Kosynierów i al. Armii Krajowej wraz z rondem, które jest w opłakanym stanie. Pieniądze na wykonanie robót znalazły się dzięki rządowemu Funduszowi Dróg Samorządowych.

Powiat otrzymał 6 mln zł dofinansowania na kontynuację remontu ul. Racławickiej oraz przebudowę drogi Mełgiew-Milejów. Na to pierwsze zadanie przypadło ponad 3 mln zł z dotacji, a całość inwestycji pochłonie około 7 mln zł. Powiat musiał jednak zadbać o wkład własny. Jego przedstawiciele nie ukrywali, że trudno będzie im zgromadzić brakujące 4 mln zł. Inwestycja stanęła pod znakiem zapytania. Konieczna okazała się pomoc ze strony miasta.

– Zaproponuję radnym przekazanie na tę inwestycję 1,5 mln zł. To połowa potrzebnej kwoty na wkład własny i warunek, żeby przebudować ulicę. Chcemy pomóc powiatowi, bo ta droga leży na terenie miasta i służy również naszym mieszkańcom – podkreśla Waldemar Jakson, burmistrz Świdnika.

Projekt uchwały radni będą głosowali na najbliższej sesji Rady Miasta, natomiast powiat już rozpoczął
poszukiwanie wykonawcy potężnej inwestycji. – Właśnie ogłosiliśmy przetarg na przebudowę Racławickiej, wraz z budową nowego ronda przy zbiegu z ulicą Kosynierów. Zgodnie z wymogami projektu, inwestycja ma być wykonana jeszcze w tym roku – mówi Łukasz Reszka, starosta powiatu świdnickiego.

Ratusz również stara się o wsparcie remontów i budowy dróg z Funduszu Dróg Samorządowych. – To największy tego typu projekt w historii, chcemy w nim uczestniczyć i z niego korzystać – podkreśla Marcin Dmowski, zastępca burmistrza. Przypomina, że Świdnik złożył wnioski na dofinansowanie prac na m.in. Solidarności, Sosnowej, Cisowej, Brata Alberta, Roweckiego Grota oraz remont ulic na osiedlu Żwirki i Wigury. Decyzja o przyznaniu dotacji zapadnie prawdopodobnie w lecie. W sumie na drogi w całym regionie trafi z Funduszu rekordowe 531 mln zł.

Miasto od dawna pomaga powiatowi w drogowych inwestycjach. Najważniejsza i największa jest budowa strategicznej ulicy Kusocińskiego, która połączy Świdnik z lotniskiem i drogą ekspresową S17. Droga należy do starostwa, jednak jej budowę wziął na swoje barki Urząd Miasta. Miejscy urzędnicy wywalczyli unijną dotację. W sumie z budżetu Świdnika na inwestycję pójdzie ponad 24 mln zł. Powiat natomiast odpowiadał za wykup gruntów pod budowę, choć część pieniędzy na odszkodowania dla właścicieli działek również wyłożyło miasto.

W Świdniku trwa też układanie kolektora deszczowego. Ostatni odcinek przebiega wzdłuż powiatowej ulicy Krępieckiej. W ramach miejskiej inwestycji zostanie odnowiona nawierzchnia na dużym fragmencie tej drogi. Pomoc ratusza dla powiatu wyniosła w ostatnich latach w sumie ok. 6 mln zł (bez budowy Kusocińskiego). Miejskie pieniądze pomogły m.in. przy przebudowie al. Lotników Polskich oraz w funkcjonowaniu szpitala i Komendy Powiatowej Policji.

rp

Artykuł przeczytano 62 razy

Last modified: Czerwiec 5, 2019

Registration

Zapomniałeś hasło?