sobota, 24 lutego 2024r.

Mełgiew. Co dalej z linią nr “5”?

Autor: |

“Piątka” nie kursuje do Mełgwi od kwietnia. Być może autobus wyjedzie ponownie w trasę w czerwcu, wraz z ewentualnym powrotem uczniów do szkół.

Linia autobusowa nr 5 obsługiwana jest przez Zarząd Transportu Miejskiego w Lublinie. Autobus kursuje na trasie: Lubartowska (Lublin, z przystanku pod Bramą Krakowską) – Tysiąclecia – Mełgiewska – Świdnik (Dworzec Świdnik-Wschód). Do kwietnia “piątka” kończyła kurs w Mełgwi.

– Złożyliśmy wniosek o zawieszenie kursowania autobusu na terenie naszej gminy ze względu na epidemię koronawirusa – mówi Magdalena Wójcik, wójt gminy Mełgiew. Dodaje: – Z tego autobusu korzystali przede wszystkim uczniowie. Szkoły zostały zamknięte i drastycznie spadła liczba pasażerów.

Samorząd nie chciał płacić za autobusy wożące “powietrze”. Tym bardziej, że w związku z zaleceniami rządu i akcją “Zostań w domu” z linii przestali też korzystać starsi pasażerowie.

Kursy “piątki” będą zawieszone do końca maja. Co potem?

– Czekamy na rozwój sytuacji i trzymamy rękę na pulsie. Jeśli uczniowie wrócą do szkół, jesteśmy w stanie od czerwca uruchomić kursowanie linii nr 5 – mówi Magdalena Wójcik.

Mełgiew będzie działała w porozumieniu ze Świdnikiem. Od decyzji miasta zależy m.in. jaki rozkład będzie obowiązywał “odmrożoną” linię. Możliwe jest kursowanie zgodnie z ograniczonym, letnim rozkładem.

Teraz zainteresowanie linią nr 5 nie jest zbyt duże. Urząd Gminy w Mełgwi miał dwa telefony w tej sprawie. Jeden mieszkaniec chciał dojechać do Lublina, a inny pytał o “piątkę”, żeby dostać się do kościoła w Mełgwi.

Przypomnijmy, że od kwietnia nie jeżdżą też autobusy linii nr 35, a jeszcze w marcu zawieszono linię nocną łączącą Świdnik z Lublinem.

Artykuł przeczytano 1789 razy

Last modified: 18 maja, 2020

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »