sobota, 24 lutego 2024r.

Matury – czas start!

Autor: |

Na początek język polski. Potem język obcy, matematyka i przedmioty dodatkowe. Abiturienci w całej Polsce rozpoczęli dziś maturalną corridę.

Tegoroczny egzamin odbywa się w dwóch formułach. Maturę w Formule 2015 piszą uczniowie, którzy mają za sobą gimnazjum, a teraz ukończyli 3-letnie liceum lub 4-letnie technikum. Do egzaminu w nowej Formule 2023 podchodzą natomiast osoby, które ukończyły ośmioletnią szkołę podstawową, a następnie czteroletnie liceum lub pięcioletnie technikum. Oznacza to, że obie grupy otrzymają inne arkusze egzaminacyjne.

Dziś, punktualnie o godz. 9.00 maturzyści przystąpili do testu z języka polskiego. Odwiedziliśmy II Liceum Ogólnokształcące im. K. K. Baczyńskiego, by zapytać młodzież jak im poszło i jakie mają dalsze plany. W tym roku egzamin w tej placówce pisze 77 osób z trzech klas.

Osoby piszące test w starej formule zmierzyły się z tematami: 1. „Jak niespodziewane okoliczności wpływają na zachowanie człowieka”, gdzie punktem wyjścia do rozważań był fragment „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza; 2. „Czy nieprzyjemne prawdy są lepsze od przyjemnych złudzeń”, rozpoczynając od fragmentu „Przedwiośnia” Stanisława Żeromskiego. Do wyboru była również analiza wiersza „Mogę” autorstwa Ewy Lipskiej. W Formule 2023 pojawiły się tematy: 1. „Człowiek – istota sprzeczności” oraz „Co sprawia, że człowiek staje się dla drugiego człowieka bohaterem?”.  Arkusze egzaminacyjne dostępne są na stronie Centralnej Komisji Edukacyjnej.

Artykuł przeczytano 884 razy

Last modified: 4 maja, 2023

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »