czwartek, 29 października 2020r.

Marsz pamięci „Lalusia”

Autor: |

Od pięciu lat, miłośnicy lokalnej historii spotykają się na trasie Marszu Szlakiem Józefa Franczaka ps. Laluś, by uczcić pamięć ostatniego partyzanta RP, zamordowanego 21 października 1963 roku przez Służbę Bezpieczeństwa. W tym roku, z powodu pandemii, liczba osób, które mogą wziąć udział w imprezie, jest ograniczona.

Marsz wyruszy w sobotę, 17 października. W Świdniku przejdzie ulicami: Wyszyńskiego, Racławicką do ronda im. Józefa Franczaka, gdzie zostanie odsłonięta tabliczka z nazwą, do ronda im. Żołnierzy Wyklętych, i dalej Kusocińskiego. Następnie kolumna skieruje się do Lasu Krępieckiego, potem odwiedzi Majdan Kozic Dolnych. W Majdanie Kozic Górnych, gdzie zginął „Laluś”, prawdopodobnie zostanie odsłonięta poświęcona mu tablica.

– Inicjatorem upamiętnienia w ten sposób jednego z Żołnierzy Wyklętych jest lubelski oddział IPN – mówi Michał Kamela ze Stowarzyszenia Zwykłego Marsz Szlakiem Józefa Franczaka ps. Laluś.

Marszruta zakończy się w Piaskach (długość trasy wynosi ok. 30 km). Tam zaplanowano poczęstunek – można będzie spróbować słynnych piaseckich flaków, a także wręczenie podziękowań i odznaczeń.

– Ci, którzy idą z nami po raz trzeci, otrzymają specjalne odznaki marszowe. Dla osób towarzyszących nam od pierwszej edycji przygotowaliśmy pamiątkowe medale. Uhonorujemy nimi również osoby i instytucje, które od początku wspierają naszą inicjatywę – wyjaśnia komendant marszu.

Zgodnie z przepisami

W związku z trwającym stanem zagrożenia epidemicznego, każdy uczestnik zobowiązany jest do przestrzegania przepisów, tzn. noszenia maseczki, dezynfekcji dłoni, zachowania dystansu społecznego.

– Sytuacja w naszym powiecie cały czas się zmienia. Jesteśmy przygotowani, że być może konieczne będzie zmniejszenie liczby osób biorących udział w wydarzeniu. Jeśli obejmie nas strefa czerwona, podejmiemy decyzję o przełożeniu marszu na przyszły rok. Na pamiątkowych koszulkach, które otrzymają uczestnicy, wyjątkowo nie zamieściliśmy daty, by mogły być wykorzystane za rok  – dodaje M. Kamela.

Szczegółowy regulamin marszu dostępny jest na profilu Facebookowym stowarzyszenia.

Organizatorzy wydarzenia: Stowarzyszenie Zwykłe Marsz Szlakiem Józefa Franczaka ps. Laluś i Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Patronat honorowy sprawują Waldemar Jakson, burmistrz Świdnika, Michał Cholewa, burmistrz Piask.

Partnerzy: starosta Łukasz Reszka, PK Pegimek, IPN Oddział w Lublinie, Głos Świdnika, portal Świdnik wysokich lotów, Radio Lublin, kwartalnik ogólnopolski „Wyklęci”, TVP Lublin, TV Polonia.

aw

Program:

7.00 – Msza św. w kościele pw. NMP Matki Kościoła, w intencji Józefa Franczaka „Lalusia” i innych żołnierzy II konspiracji

7.30 – Zbiórka uczestników marszu przy kościele

8.00 – Wymarsz na trasę

9.00 – Złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pamięci przy pomniku w Lesie Krępieckim

11.00 – Przerwa na poczęstunek dla uczestników marszu (Majdan Kozic Dolnych)

12.00 – Złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pamięci w miejscu zamordowania Józefa Franczaka „Lalusia” w Majdanie Kozic Górnych

16.00 – Złożenie kwiatów, zapalenie zniczy pamięci na grobie i przy pomniku Józefa Franczaka w Piaskach

16.30 – Meta marszu i poczęstunek

18.00 – Zakończenie V Marszu Szlakiem Józefa Franczaka ps. Laluś

 

Artykuł przeczytano 517 razy

Last modified: 9 października, 2020

Registration

Zapomniałeś hasło?