czwartek, 18 kwietnia 2024r.

Mariusz Szczygieł, czyli spotkanie z przytupem

Autor: |

Niezwykle ciekawe było wczorajsze spotkanie w Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej im. Anny Kamieńskiej w Świdniku z Mariuszem Szczygłem, reportażystą, felietonistą i pisarzem, którego książki były nagradzane i tłumaczone na wiele języków.

Witając publiczność oraz bohatera spotkania, dyrektor Biblioteki Piotr Jankowski podkreślił, że cykl „Sztuka aktywna”, kończy się z przytupem, gdyż jest to ostatnie wydarzenie w ramach projektu finansowanego z Budżetu Obywatelskiego. I rzeczywiście był to mocny akcent, co doceniła publiczność tłumnie, bo w liczbie blisko stu osób, przybywając na spotkanie. Nie wszystkich mogła pomieściła Galeria Biblioteki, więc część zainteresowanych mogła skorzystać z sali Mediastrefa, gdzie prowadzona była bezpośrednia transmisja z wydarzenia.

Podczas spotkania, którego moderatorem była Joanna Makuszewska, pisarz opowiadał o swoich książkach, a także odpowiadał na pytania publiczności. Duża część poświęcona była temu, jak pisać interesujące, dobre reportaże. Mariusz Szczygieł przedstawił na to swoją receptę, co w skrócie można zilustrować w ten sposób: poza umiejętnością ciekawego pisania, trzeba umieć słuchać i lubić ludzi. Ale nawet jak się nie czuje sympatii do jakiejś osoby, to niezbędne jest, aby spróbować zrozumieć drugiego człowieka i motywy jego zachowania. Cechą dobrego reportażysty jest też zauważanie pozornie drobnych rzeczy, słów i myśli, które często innym umykają, a niejednokrotnie mogą stanowić kanwę czy motto opowieści. Miał też czysto praktyczne refleksje odnośnie pracy nad reportażem, stwierdzając: „Jeśli w czasie rozmowy spojrzysz choć raz na zegarek, to nie licz, że twój interlokutor powie ci coś szczególnie interesującego”. Całe spotkanie okraszone było oczywiście wieloma anegdotami autora, który ma niezwykły dar bliskiego, życzliwego i bezpośredniego kontaktu z publicznością. Uczestnicy nagrodzili długimi brawami pana Mariusza, a wielu ustawiło się w kolejce, aby otrzymać dedykację w swoich książkach.

Wydarzenie objął swoim patronatem burmistrz Waldemar Jakson.

mk

Artykuł przeczytano 400 razy

Last modified: 15 listopada, 2023

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »
Skip to content