Trojaczki ze Świdnika kilka dni temu obchodziły pierwsze urodziny. Ich rodzice, co roku będą dostawać od miasta po tysiąc złotych na dziecko. Na ostatniej sesji radni przyjęli uchwałę o wprowadzeniu specjalnego świadczenia dla wieloraczków.
15 czerwca Zuzia, Hania i Antosia skończyły rok. Ich rodzice, Dorota i Przemysław Popek, nie ukrywali, że początkowo byli zaskoczeni wiadomością że będą mieć trojaczki. Teraz nie wyobrażają sobie jednak innego scenariusza. Opieka nad maluchami nie należy do najłatwiejszych, wiąże się również z potrójnymi wydatkami.
W minionym roku dziewczynki i ich rodziców odwiedzili przedstawiciele władz miasta. Już wówczas zastanawiali się jak pomóc rodzinie. Pomysł pojawił się kilka tygodni temu. Wtedy ruszyły prace nad uchwałą umożliwiającą przyznanie miejskiego świadczenia dla wieloraczków. Na ostatniej miejskiej sesji, dokumentem zajęli się radni. Zgodnie z nim miejska pomoc ma być skierowana do wszystkich świdnickich rodzin, w których urodziły się trojaczki lub więcej dzieci jednocześnie.
Świadczenie, w wysokości tysiąca złotych na każde z nich, będzie wypłacane raz w roku. Otrzymają je rodzice wieloraczków, którzy zamieszkują w Świdniku i tu rozliczają się z podatków. Pomoc miejska będzie przysługiwać dzieciom do ukończenia 24. roku życia. Pod warunkiem jednak, że nie zawrą do tego czasu małżeństwa lub same nie zaczną się utrzymywać. Jeśli wszystkie warunki zostaną spełnione, wówczas świadczenie będzie wypłacane, bez względu na sytuację materialną rodziców. W tej chwili nie wiadomo jeszcze, czy na terenie Świdnika mieszkają tylko jedne wieloraczki.
– Rodzinę państwa Popków znamy, natomiast nie jesteśmy w stanie określić na podstawie posiadanych przez nas danych, czy w Świdniku jest to jedyny przypadek – tłumaczy Ewa Jankowska, sekretarz miasta. – Najczęściej dzieci z takich ciąż rodzą się jednak w Lublinie, nie mamy więc u nas ich aktów urodzenia.
Przedstawiciele ratusza zapewniają, że świadczenie otrzymają wszystkie rodziny wieloraczków zamieszkałe w Świdniku. Wcześniej jednak muszą zgłosić się do Urzędu Miasta.
Artykuł przeczytano 2111 razy
Last modified: 19 czerwca, 2019