środa, 19 czerwca 2024r.

Majowy maraton krwiodawców

Autor: |

Klub HDK-PCK im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki przy „PZL-Świdnik” S.A. zorganizował w maju aż trzy akcje poboru krwi. Odbyły się one przy zakładzie, podczas festynu w parafii pw. NMP Matki Kościoła oraz w Piaskach przy współpracy z OSP Piaski.

Łącznie zgłosiło się 80 osób, zarejestrowanych zostało 62, a krew oddało 56. Pozyskano ponad 25 litrów bezcennego płynu. Organizatorzy dziękują wszystkim, którzy wspomogli działania klubu.

Urodzinowy prezent

Kolejna zbiórka zaplanowana jest na 16 czerwca, podczas Świdnik Air Festival. Ambulans RCKiK będzie oczekiwał na zainteresowanych w godz.11.oo-15.oo, przy Bricomarche (ul. Sportowa 1).

– Zachęcamy odwiedzających pokazy lotnicze do udziału w akcji i uczczenia w ten sposób 70. urodzin Świdnika – mówi Andrzej Słotwiński, prezes honorowy klubu. – Pamiętajmy również, że zbliża się okres wakacyjny, który, niestety, wiąże się także z ogromną liczbą wypadków na drogach, a co za tym idzie zwiększonym zapotrzebowaniem na krew. Bez niej nie da się uratować życia.

Przypominamy, że krwiodawcą może zostać osoba, która ukończyła 18 lat (musi posiadać przy sobie dokument tożsamości – dowód osobisty lub prawo jazdy), waży nie mniej niż 50 kg, cieszy się ogólnym dobrym stanem zdrowia. Chętni powinni być po lekkim śniadaniu, wypoczęci, a dwie doby przed donacją nie mogą spożywać alkoholu.

Dla oddających krew organizatorzy przygotowali upominki.

Z wizytą na Słowacji

Działalność HDK-PCK to również współpraca z krwiodawcami w Polsce i poza granicami naszego kraju.15 maja świdniczanie uczestniczyli w jubileuszu 30-lecia klubu z miejscowości Bartošovce na Słowacji, z którym współpracują od 25 lat.

– To była wspaniała uroczystość, podczas której mieliśmy okazję spotkać się również z krwiodawcami z włoskiej Massarosy. Natomiast jubilatowi wręczyliśmy upominki od naszego klubu, miasta, powiatu i PZL-Świdnik. Dla starosty Václava Hudáka przygotowaliśmy statuetkę z symboliczną kroplą krwi. Otrzymał również list gratulacyjny oraz pozdrowienia od władz Świdnika i Powiatu Świdnickiego. Przed nami kolejne wyjazdy na jubileusze, tym razem do Rzeszowa i Konina – opowiada A. Słotwiński.

aw, fot. Klub HDK-PCK

 

 

Artykuł przeczytano 60 razy

Last modified: 11 czerwca, 2024

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »
Skip to content