Stoiska ze zdrową żywnością i rękodziełem, warsztaty, wspólne kolędowanie oraz spektakl teatralny. Te i wiele innych atrakcji będzie czekało na świdniczan 16 i 17 grudnia, podczas pierwszego w naszym mieście Jarmarku Bożonarodzeniowego. Organizatorami wydarzenia są Miasto Świdnik i Miejski Ośrodek Kultury.
– Wiemy, że mieszkańcy Świdnika uwielbiają klimat jarmarków i lokalnych targów – przykładem są odbywające się cyklicznie Targi Staroci czy Eko Targ. Pyszne jedzenie, bożonarodzeniowe dekoracje, stragany pełne rękodzieła i wyrobów artystycznych urozmaicą animacje i warsztaty świąteczne. Serdecznie zapraszamy! – mówi Monika Wójcik, p.o. dyrektora Miejskiego Ośrodka Kultury.
16 grudnia
Pierwszy dzień jarmarku rozpocznie się o godz. 9.00, na placu Konstytucji 3 maja. To tam zlokalizowane będą stoiska ponad 70 wystawców, na których zakupimy, między innymi: wędliny, wędzone ryby, sery, miody, ciasta, nalewki, wyroby garmażeryjne, a także ozdoby świąteczne i inne przedmioty rękodzielnicze – bombki, stroiki, wyroby z włóczki, świece sojowe, drewniane zabawki, naturalną biżuterię, wyroby ze szkła, maskotki, dekoracje ze sznurka, ceramikę. Sprzedaż potrwa do godz. 18.00.
Chętni będą mogli wziąć udział w różnego rodzaju warsztatach. W Cukierni „Finezja” nauczą się, jak udekorować świąteczne pierniczki (godz. 10.00-11.30, 12.00-13.30, 14.00-15.30 – obowiązują zapisy przez stronę https://www.strefazajec.pl/course/view/id/54981www.strefazajec.pl), w świetlicy NSZZ „Solidarność” (budynek poczty ul. Niepodległości 13) zrobią mydełka, pomadki ochronne i kule do kąpieli, a także aniołki i brokatowe szyszki (godz. 12.00-16.00), zaś w Strefie Historii wykonają świąteczne lampiony i kartonową szopkę bożonarodzeniową (godz. 12.00-16.00).
O godz. 14.30, na placu Konstytucji 3 maja, rozpocznie się kolędowanie. Jako pierwszy do wspólnego śpiewania zaprosi zespół „Retro” (CUS). O godz. 15.00 na scenie pojawi się zespół śpiewaczy „Podzamcze” z Mełgwi, o 15.30 Chór św. Kingi.
Następny punkt programu to spektakl pt. „Agape – widowisko zimowe”. Teatr „A” z Gliwic zaprezentuje barwne przedstawienie uliczne, które powstało na kanwie chrześcijańskiej legendy „Kaftanik dla Dzieciątka”. W pewnym niemieckim miasteczku o nazwie Kresburg zegarowe dzwony wybijają Dzień Bożego Narodzenia z pięciominutowym opóźnieniem. Ta przekora wobec czasu, miarowo i nieuchronnie odliczającego ludzkie życie to owoc roztargnienia Dzieciątka Jezus i upodobania do uczty agape nawiązującej do miłości „na krzyżu potwierdzonej”. O tym, że ze Śmiercią nie ma żartów, przekonują perypetie króla Heroda, na modłę jasełkową przywodzone, co i całkiem poważne „tańce Śmierci”, tańczone w rytm epidemii pustoszących Europę wieków średnich. Rzecz jasna, nadzienie widowiska zimowego, wpisującego się w aurę Świąt Bożego Narodzenia, z założenia jest słodkie i ciepłe, a wszystko zostaje podane w lukrze radości i posypce nadziei – czyli wedle przepisu świątecznego.
17 grudnia
W drugi dzień bożonarodzeniowego jarmarku mieszkańcy również będą mieli okazję zrobić zakupy na stoiskach (sprzedaż zaplanowano w godz. 10.00-18.00) oraz własnoręcznie udekorować pierniczki i wykonać świąteczne ozdoby – warsztaty odbywać się będą w takich samych godzinach jak w sobotę.
Śpiewanie kolęd rozpocznie się o godz. 13.00. Pierwsi wystąpią chór męski Arion i zespół wokalno-instrumentalny Noira (MOK). O godz. 13.30 usłyszymy chór Tercja (SDK). O 14.00 sceną zawładnie Zespół Tańca Ludowego „Leszczyniacy”.
W niedzielne popołudnie, a dokładnie o godz. 15.00, spod Kina „Lot” do centrum miasta wyruszy kolorowa parada, prowadzona przez artystów z Grupy Żywy Teatr z Bielawy. Korowodowi, w którym udział wezmą Św. Mikołaj, Elf, Renifer, Królewna Śnieżka, Aniołowie i Diabełek, towarzyszyć będzie blask świec i srebrnych fontann. Organizatorzy jarmarku zachęcają do wzięcia udziału w paradzie w strojach w klimacie świątecznym. Mile widziane będą Mikołaje, śnieżynki, elfy i inne postaci (formowanie parady o godz. 14.45). Święty Mikołaj wybierze i nagrodzi trzy najbardziej oryginalne przebrania w kategoriach wiekowych: dzieci, młodzież, dorośli. W godz. 15.30-18.00 aktorzy Grupy Żywy Teatr zaproszą najmłodszych do udziału w animacjach teatralnych (plac Konstytucji 3 maja).
Pomóżmy innym
Na placu nie zabraknie świętego Mikołaja, który pomoże we wsparciu „Zakręconej akcji” dla Hospicjum im. Małego Księcia w Lublinie. Plastikowe nakrętki będzie można przekazać wolontariuszom, w zamian otrzymując od Świętego drobny upominek.
Jarmark Bożonarodzeniowy to także okazja do pomocy braciom mniejszym, o których dbają Stowarzyszenie Milej(ów) dla Zwierząt, Fundacja Kocie Anioły oraz Świdnickie Stowarzyszenie Opieki nad Zwierzętami. Oprócz datków wrzuconych do puszek, będzie można przekazać im mokrą i suchą karmę, akcesoria przydatne dla zwierzaków oraz żwirek dla kotów.
Organizatorami wydarzenia są Miasto Świdnik i Miejski Ośrodek Kultury. Patronat honorowy sprawuje burmistrz Waldemar Jakson. Partnerzy: Akademia Uśmiechu, NSZZ „Solidarność” Świdnik, Hospicjum im. Małego Księcia w Lublinie. Sponsorzy: Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej PEC Sp. z o.o., P. K. Pegimek Sp. z o. o., Remondis Świdnik Sp. z o.o., Bricomarche Świdnik, Pogotowie Reklamowe Rafał Sołtan.
aw, fot. Teatr „A”
Artykuł przeczytano 658 razy
Last modified: 8 grudnia, 2023