sobota, 24 lutego 2024r.

Lubelsko-świdnicki jubileusz

Autor: |

W Akademickim Centrum Kultury i Mediów UMCS Chatka Żaka odbyły się dzisiaj uroczystości z okazji 70-lecia działalności Zespołu Tańca Ludowego UMCS. Uczestniczył w nich burmistrz Waldemar Jakson.

– Dziwicie się może Państwo, z jakiego powodu na obchodach jubileuszu zespołu lubelskiego UMCS pojawia się burmistrz Świdnika. Otóż w naszym mieście działa od 1984 roku Zespół Pieśni i Tańca „Leszczyniacy” kierowany również przez pana Lecha Leszczyńskiego. Tańczą w nim świdnickie dzieci i młodzież. Używając terminologii kodeksu spółek handlowych ta grupa jest swego rodzaju „spółką córką” zespołu UMCS. Wielu jej członków kontynuuje potem swoją przygodę ze sztuką ludową właśnie w zespole uniwersyteckim. Upoważnia nas to do tego, by również być z niego dumnymi. Chciałbym podziękować Państwu za to, że promując na całym świecie Lubelszczyznę, przyczyniacie się również do promocji Świdnika.

W ciągu całego okresu istnienia zespół odbył 300 wojaży zagranicznych do 56 krajów na pięciu kontynentach. Wystąpił w ośmiu tysiącach koncertów. W jego szeregach grało, śpiewało i tańczyło wielu świdniczan.

– Pan burmistrz chciał kiedyś zorganizować w Świdniku filię UMCS, ale stwierdzono, że to zbyt oddalona od Lublina miejscowość. Chcę powiedzieć, że młodzież z “Leszczyniaków” i, jak się okazuje, jednak niedalekiego Świdnika wybiera studia na Uniwersytecie Marii Curie Skłodowskiej również z myślą o dołączeniu do naszego zespołu – mówił Lech Leszczyński.

Burmistrz Waldemar Jakson wręczył jubileuszowe statuetki trzem osobom związanym Zespołem Tańca Ludowego UMCS i Świdnikiem. Odebrali je: Lech Leszczyński, dyrektor ZTL UMCS i „Leszczyniaków”, Paweł Socha, tancerz zespołów UMCS i ZTL „Leszczyniacy” oraz Agnieszka Borzym, księgowa w ZTL UMCS i tancerka w ZTL „Leszczyniacy”.

Artykuł przeczytano 726 razy

Last modified: 21 kwietnia, 2023

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »