sobota, 06 czerwca 2020r.

LOT z powrotem w Świdniku?

Autor: |

Polskie Linie Lotnicze LOT rozważają możliwość wznowienie regularnych połączeń pasażerskich. Priorytetem mają być rejsy krajowe. Przed pandemią koronawirusa LOT kursował jedenaście razy tygodniowo na lotnisko w Świdniku. Podobnych zamiarów nie ogłaszają na razie inni przewoźnicy. Czy zatem opłaciłoby się uruchamiać służby lotniskowe dla obsłużenia jednego, bądź dwóch połączeń dziennie?

– Port Lotniczy Lublin pozostaje w stanie gotowości operacyjnej 24 godziny na dobę. Przypomnę, że w ostatnich tygodniach przyjęliśmy 5 samolotów ze środkami ochrony osobistej i urządzeniami do produkcji maseczek. Nie ma więc problemu z obsłużeniem rejsu pasażerskiego odbywającego się zgodnie z rozkładem lotów – mówi Piotr Jankowski, rzecznik prasowy świdnickiego portu.

Biorąc pod uwagę zapowiedzi przynajmniej częściowego odmrażania lotniczego ruchu pasażerskiego w Europie, nasze lotnisko mogłoby wrócić do roli wysuniętego terminala portu Fryderyka Chopina w Warszawie.

– Sytuacja jest nadal dynamiczna, ale zapewne w ciągu najbliższego tygodnia będziemy w stanie poinformować o bardziej szczegółowych planach LOT-u na czerwiec. Docelowo pracujemy nad tym, aby pasażerowie otrzymywali informacje o nowych połączeniach z wyprzedzeniem co najmniej dwóch tygodni. To pozwoli zapewnić względny komfort planowania podróży w najbliższych miesiącach – powiedział Michał Czernicki, rzecznik prasowy LOT w komentarzu udzielonym Bussines Insider.

Połączenia regularne narodowego przewoźnika zostały wstrzymane 15 marca, a termin ich wznowienia był kilkakrotnie przekładany ze względu na przedłużające się zamknięcie granic i obostrzenia rządowe. Obecnie rezerwacja jest zablokowana do 31 maja.

Jadwiga Emilewicz, wicepremier i szefowa resortu rozwoju zapowiedziała w niedzielę, że rozważane są różne scenariusze otwarcia granic. Jednym z możliwych terminów jest 15 czerwca, kiedy niektóre kraje europejskie zniosą część obostrzeń.

– Rozmawiamy o takich wariantach, w których, jeżeli kraje graniczące z nami mają opanowaną sytuację epidemiczną, standardy bezpieczeństwa i higieny analogiczne do naszych, i są gotowe otworzyć granice w naszą stronę, to zapewne powinniśmy stosować zasady partnerstwa i w podobny sposób traktować naszych sąsiadów – powiedziała J. Emilewicz w Polsat News.

Artykuł przeczytano 122 razy

Last modified: 19 maja, 2020

Registration

Zapomniałeś hasło?