czwartek, 02 grudnia 2021r.

Lot do wolności

Autor: |

Świdniczanie po raz kolejny mieli okazję spotkać się z Grzegorzem Linkowskim i obejrzeć jego film “Lot do wolności”, opowiadający o brawurowej i nieznanej w historii samolotowej ucieczki z PRL-u, na amerykańskie lotnisko Tempelhof w Berlinie Zachodnim w 1983 roku. Tego nie lada wyczynu dokonał w sensacyjnych okolicznościach student UMCS, najmłodszy pilot spośród szesnastu lotniczych uciekinierów w PRL.

Grzegorz Linkowski, reżyser, scenarzysta i producent filmów dokumentalnych, pomysłodawca i dyrektor dziesięciu edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych “Rozstaje Europy”, obecnie związany z Lubelskim Funduszem Filmowym, przybył do naszego miasta na zaproszenie Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej. Spotkanie odbyło się w ramach projektu Coolturalna Biblioteka, finansowanego ze środków Budżetu Obywatelskiego.

Po projekcji filmu “Lot do wolności” można było porozmawiać z jego autorem. Głos zabrali także znajomi pilota Piłata, pracownicy aeroklubu w tamtych czasach, którzy wspominali atmosferę po ucieczce i szykany władz.

Inspiracją do powstania dokumentu było odkrycie w archiwum Instytut Pamięci Narodowej, dokonane przez regionalistów z portalu Świdnik na kartach historii.Twórcami filmu są: Grzegorz Linkowski (reżyseria, scenariusz), Krzysztof Załuski (scenariusz), Paweł Łuciuk (animacje), Hanna Linkowska i Jacek Piotr Tarasiuk (zdjęcia). Pomoc finansową udzielili: Gmina Miejska Świdnik, Urząd Marszałkowski w Lublinie oraz Telewizja Polska.

fot. MPBP.

Artykuł przeczytano 196 razy

Last modified: 16 października, 2021

Registration

Zapomniałeś hasło?