wtorek, 21 stycznia 2025r.

Literacki świat europejskich sąsiadów

Autor: |

Popołudnie w środę upłynęło po znakiem literatury włosko-hiszpańskiej. Zaułek Poetów gościł Kingę Kowalską, która opowiedziała o książkowych pozycjach europejskich sąsiadów. Organizatorem wydarzenia była Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna.

Spotkanie zorganizowano w ramach projektu „Czytelnik wysokich lotów”. Poprzednie odbyły się w formie webinarium. Wzięli w nich udział miłośnicy literatury z różnych zakątków Polski. Tematem rozmów były książki skandynawskie, czeskie i słowackie.

Po kilku miesiącach przymusowej kwarantanny uczestnicy nareszcie spotkali się na żywo. Zajęcia poprowadziła Kinga Kowalska, tłumaczka języka hiszpańskiego, filolożka, księgarka, absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego oraz uczelni Complutense w Madrycie. Od kilku lat współpracuje z księgarniami, dba o ich księgozbiór oraz organizuje wydarzenia promujące literaturę. Koordynowała również projekty upowszechniające czytelnictwo w madryckiej Casa del Lector, która jest częścią Fundacji Germán Sánchez Ruipérez.

Podczas spotkania Kinga Kowalska opowiedziała o najpopularniejszych autorach oraz o książkach, które zostały przetłumaczone na język polski. Przedstawiła trendy panujące we Włoszech i Hiszpanii, nowości oraz zapowiedzi wydawnicze.

Czwartą i zarazem ostatnią odsłonę projektu zaplanowano 7 października, o godzinie 17.00. Uczestnicy spotkają się w galerii biblioteki, przy ulicy Niepodległości 13. Tematem rozmów będzie literatura węgierska.

Projekt został dofinansowany z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Partnerstwo dla książki”.

Biblioteka zaprasza

29 września, w godz. 17.00-20.00, w placówce odbędą się warsztaty dla dzieci i rodziców. W ramach bibliotecznego projektu „Usiądź ze mną i poczytaj” poprowadzi je dr Małgorzata Centner-Guz,  adiunkt w Katedrze Wczesnej Edukacji UMCS, propagatorka metody Marii Montessori. Tematem spotkania będą książki. Uczestnicy dowiedzą się, w jaki sposób lektury  mogą wspierać rozwój i edukację najmłodszych, porozmawiają też o wartości literatury dziecięcej.

Aby wziąć udział w spotkaniu, należy zgłosić taką chęć pod numerem telefonu 506 024 857.

nat

Artykuł przeczytano 1474 razy

Last modified: 17 września, 2020

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »
Skip to content