czwartek, 02 grudnia 2021r.

Licealiści w Strasburgu

Autor: |

– Nasze marzenia się spełniły – cieszą się aktorzy Teatru Trzydziestu z II Liceum Ogólnokształcącego, którzy wystąpili podczas Międzynarodowych Spotkań Młodzieży EYE 2021 w Strasburgu. Ich spektakl promował działania ekologiczne, a wyjazd był doskonałą okazją do zdobycia ciekawych doświadczeń nie tylko na artystycznej niwie.

Świdniczanie pojechali do Francji dzięki swojej nauczycielce języka polskiego i etyki – Katarzynie Mądrachowskiej, która jest ambasadorką Parlamentu Europejskiego.

– Otrzymałam informację o możliwości wyjazdu, więc zaangażowałam chętnych uczniów, napisaliśmy projekt i przygotowaliśmy spektakl „Drzewa nie mogą mówić”. Przy tworzeniu projektu w języku angielskim pomogła nam Kamila Kasperek, która na stałe mieszka w Anglii, a w ubiegłym roku uczęszczała do naszej szkoły. Zostaliśmy zakwalifikowani jako jedna z chyba 6 grup z Polski i na początku października pojechaliśmy do Strasburga. EYE 2021 było zwieńczeniem procesu konsultacji młodzieży w Parlamencie Europejskim na konferencję na temat przyszłości Europy – wyjaśnia Katarzyna Mądrachowska, której w opiece nam młodzieżą pomagała Edyta Walczak, nauczycielka języka angielskiego.

Drzewa nie mają głosu

Zanim jednak licealiści znaleźli się na francuskiej scenie, poświęcili długie godziny na dopracowanie przedstawienia. Autorami scenariusza byli Piotr Podniesiński i Wiktor Śliwiński: – Powstał w ciągu jednej nocy, ale podczas prób ulegał zmianie, poprawialiśmy go, dopracowywaliśmy. Jego ostateczna wersja jest więc zasługą całej grupy. Tym spektaklem, w którym drzewa są nieme, chcieliśmy przekazać, że trzeba chronić lasy, dbać o nie. Ludzie wycinają je dla pieniędzy, niszczą przez własną głupotę. A przecież to one są zielonymi płucami naszej planety, powinniśmy je szanować. Nie mają głosu, ale czują, cierpią…

Chociaż dla większości uczniów występ w Strasburgu był debiutem na teatralnych deskach, mimo lekkiej tremy i niewielkich przeciwności losu, poradzili sobie znakomicie.

– Miałem grać na gitarze, ale niestety rozchorowałem się i koledzy musieli poradzić sobie beze mnie. Wyszło im doskonale – mówi Stanisław Jankowski.

 – Dostałam rolę prezentera, w języku angielsku, więc trochę się bałam, że popełnię jakiś błąd, że ludzie mnie nie zrozumieją. Kiedy jednak stanęłam na scenie, stres minął – opowiada Alicja Nizioł.

– Wydaje mi się, że nie było zbyt dużego napięcia, wprowadziliśmy zabawną atmosferę. Byliśmy dobrze przygotowani – dodaje Michał Szumiło.

– Piękne było to, że mimo iż uczniowie pochodzą z różnych klas, udało się im fantastycznie zgrać. Doskonale się ze sobą dogadywali – podkreśla Edyta Walczak.

Czas wolny

W czasie wolnym świdniczanie mieli możliwość uczestniczenia w różnych aktywnościach, zorganizowanych w EYE VILLAGE. Były to debaty i wykłady, na przykład na temat mediów i dezinformacji, ale też zajęcia sportowe, między innymi boksowanie, strzelanie z łuku, żonglerka i sztuczki cyrkowe. Licealiści zwiedzili również miasto.

– Zachwyciły nas różne zakątki Strasburga, szczególnie  jego część nazwana Petite France, a także piękna, gotycka katedra Najświętszej Marii Panny. Duże wrażenie zrobił na nas Parlament Europejski. Odwiedziliśmy Musee D Art Moderne, gdzie podziwialiśmy sztukę nowoczesną, którą, przyznajemy, nie do końca rozumieliśmy. Mogliśmy także doświadczyć kontaktu z językiem obcym na żywo i to też były duże emocje. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku uda nam się wrócić tam jeszcze raz… – opowiadają Tomek Branicki, Aleksandra Motwicka i Antoni Lipowski.

Na razie uczniowie chcą zająć się tworzeniem kolejnego spektaklu, bo pomysłów im nie brakuje. Natomiast „Drzewa nie mają głosu” prawdopodobnie zobaczymy w Świdniku.

– Planujemy zaprezentować go w formie happeningu. Bardzo się cieszymy, że udało się pojechać do Francji i tam pokazać umiejętności naszych podopiecznych. Fajnie byłoby, gdyby i mieszkańcy naszego miasta mogli obejrzeć ten ekologiczny spektakl – dodaje K. Mądrachowska.

aw, fot. II LO

Teatr Trzydziestu w składzie: Adrian Piotrowski, Piotr Podniesinski, Aleksandra Motwicka, Stanisław Jankowski, Jakub Bobiński, Wiktor Śliwiński, Wiktoria Majewska, Adrian Leszczyński, Antoni Lipowski, Michał Szumiło, Laura Żelazek, Alek Merkisz, Tomek Branicki, Łucja Elmerych, Kinga Bojarska, Wiktoria Kubiś, Klaudia Czupryn, Alicja Nizioł. Opiekunki: Katarzyna Mądrachowska i Edyta Walczak.

Artykuł przeczytano 1400 razy

Last modified: 14 listopada, 2021

Registration

Zapomniałeś hasło?