Dziś Las Rejkowizna tętnił życiem. Zielone ostępy zamieniły się w scenę dla pasjonatów przyrody, joginów, małych artystów i wszystkich tych, którzy choć na chwilę chcieli uciec od codziennego zgiełku. „Dzień Lasu Rejkowizna”, zorganizowany przez grupę „Ratujmy Nasz Las” wspólnie z Miejskim Ośrodkiem Kultury, zgromadził wielu uczestników z naszego miasta i okolic.
W sobotę tuż po godzinie 10:00, las powitał pierwszych gości ptasim koncertem. Spacer z dr. Jarosławem Krogulcem, znanym ornitologiem, był jak wejście do ukrytego świata skrzydlatych mieszkańców Rejkowizny, takich jak sójki, dzięcioły, modraszki i sikorki. Ptasie trele, opowieści o ich zwyczajach i próby wypatrzenia przez lornetki były dla wielu pierwszą okazją do obcowania z naturą pod okiem eksperta.
Tego dnia w lesie pojawili się również amatorzy przygód. Warsztaty survivalowe przyciągnęły amatorów bushcraftingu, gdzie uczestnicy poznali sztukę rozpalania ognia, filtrowania wody i poruszania się w terenie. Przybyli zapoznali się również z terminem parakord, a także dowiedzieli się o jego zastosowaniach.
W tym samym czasie inni oddawali się bardziej subtelnym formom kontaktu z przyrodą. „Kąpiel leśna”, prowadzona przez Ewelinę Łastawiecką, pozwoliła na zwolnienie tempa i oddech w rytmie natury. Dla tych, którzy preferowali aktywność fizyczną, czekał leśny trening fitness z Karoliną Wiącek.
Wydarzenie obfitowało również w atrakcje dla najmłodszych, dla których przygotowano m. in. leśny ogród zabaw. To tam, pod czujnym okiem Katarzyny Woś-Ciechomskiej powstały ptasie portrety. Dzieci miały też okazję wysłuchać bajek o lesie, a chętni malowali buzie w barwy leśnych stworzeń.
Kulminacją dnia były wydarzenia łączące sztukę z przesłaniem ekologicznym. Happening „Joga dla lasu” połączył uczestników we wspólnym geście wdzięczności dla przyrody. Chwilę później w leśnym ogrodzie zabaw rozbrzmiał koncert „Muzycy dla lasu”, podczas którego słuchacze wysłuchali performensu Jana Michalca.
Przez cały dzień można było podziwiać ilustracje Moniki Mincewicz, polsko-kanadyjskiej artystki, której prace wystawiane są na całym świecie. Sztuka inspirowana szamańską fauną dopełniła estetycznej strony wydarzenia.
Dzień Lasu Rejkowizna odbył się pod honorowym patronatem burmistrza Marcina Dmowskiego.
Artykuł przeczytano 126 razy
Last modified: 22 marca, 2025