Kontynuujemy cykl krótkich recenzji najciekawszych książek, mogących umilić wakacyjny czas. Na liście przygotowanej przez Paulinę Zakrzewską, kierownik Filii nr 2 Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej, znalazły się pozycje przeznaczone zarówno dla najmłodszych, jak i starszych czytelników.
Dla dorosłych
Seria “Dwa miasta” Monika Kowalska
Historia lwowskiej rodziny Szubów tuż przed wybuchem oraz w czasie II wojny światowej. Pierwszy tom to obraz życia Ady, córki kolejarza, i jej rodziny na tle lwowskiego przedmieścia w przededniu wojny. W drugiej części wraz z rodziną Szubów stawiamy kolejne kroki w niekończącej się tułaczce ku lepszemu życiu. Bohaterowie, jak i wielu innych przesiedleńców, po długiej i męczącej podróży w przepełnionych wagonach szukają swojego miejsca na ziemi. Trafiają najpierw na krótko do Opola a potem do zrujnowanego przez wojnę Wrocławia. Poznajemy dalsze losy trzech sióstr w nowej rzeczywistości, gdy Polska wciąż jest pod obcasem “przyjaciół” ze Wschodu. W trzecim tomie życie dziewcząt powoli się normuje, każda idzie w swoją stronę i zaczyna żyć swoim życiem. Czwarta część sagi rodzinnej to powrót do Lwowa, do wspomnień i chwil, które były ważne. Powrót po to, by lepiej zrozumieć to, co dzieje się teraz.
Dla dzieci
“Wszystko o pszczołach” Jack Guichard, Carole Xénard oraz “Pszczoły” Andrea Quigley
Książki, które pozwalają najmłodszym zajrzeć do ula i dowiedzieć się mnóstwa interesujących rzeczy na temat mieszkających w nim owadów. Poznają rozwój pszczoły począwszy od małego jajeczka poprzez poczwarkę aż po dorosłą postać. Dowiadują się jak powstaje nowa pszczela rodzina, jak zapylacze porozumiewają się między sobą, jak wygląda ich praca i hierarchia w pszczelej rodzinie, czym zajmują się poszczególne owady, w tym trutnie, których wraz z nastaniem sierpnia robotnice pozbywają się z ula. Z książek dowiedzą się też kim jest pszczela matka i jak ważna jest jej obecność w ulu.
“Smocza straż” Brandon Mull
Ciąg dalszy przygód Kendry i Setha, których poznaliśmy w Baśnioborze. Sytuacja na pozór stabilna, ale w magicznych rezerwatach zaczyna się zaostrzać, a to za sprawą smoków. Czy można jakoś powstrzymać ich działania i zachować spokój? Warto przeczytać, aby się przekonać.
ow, fot. F nr 2
Artykuł przeczytano 233 razy
Last modified: 29 sierpnia, 2024