Wakacyjny odpoczynek w pełni, ale w Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej czas nie zwalnia. Placówka przygotowała ciekawą ofertę letnich spotkań. Na wydarzenia nie obowiązują zapisy, a udział w nich jest bezpłatny.
Przypominamy też, że w lipcu i sierpniu z MPBP, przy ul. Niepodległości 13, można korzystać w godzinach: poniedziałki 9.00-15.00, wtorki-piątki 10.00-18.00. W soboty placówka jest nieczynna. Natomiast biblioteczne filie pracują zgodnie z całorocznym harmonogramem.
Wernisaż
Już dzisiaj, o godz. godz. 17.00, w Galerii MPBP odbędzie się wernisaż wystawy prof. Romualda Kołodzieja. Mieszkaniec Świdnika ukończył Instytut Wychowania Artystycznego UMCS, gdzie pracuje od 1977 r. Obecnie prowadzi Zakład Grafiki Projektowej i Serigrafii. Technika serigrafii pozwala na bardzo szerokie spektrum artystycznego eksperymentu, a współcześnie wzbogacona o doświadczenie fotografii i cyfrowe przetwarzanie obrazu, wnosi nowe jakości i wyraźnie poszerza aspekt formalno-ekspresyjny. Wystawę będzie można oglądać do 28 lipca, w godzinach pracy MPBP.
Koncert
W środę, o godz. 17.00 w Zaułku Poetów zabrzmią dźwięki muzyki. W ramach projektu Sztuka aktywna – spotkania z kulturą w strefie wolnego czasu z Budżetu Obywatelskiego, odbędzie się tam koncert legendarnego Apostolisa Anthimosa, znakomitego gitarzysty, perkusisty, pianisty i kompozytora oraz jego TRIO.
Apostolis Anthimos zadebiutował na scenie jako 17-latek. Od 1971 roku do dziś jest gitarzystą i perkusistą w zespole SBB, okrzykniętym najważniejszą formacją rockową półwiecza w Polsce. To zespół, który wytyczył zupełnie nowe ścieżki na polskiej scenie muzycznej i stał się jednym z najbardziej znanych polskich bandów na świecie. I chociaż Anthimos jest głównie kojarzony z SBB, to w swojej karierze artystycznej współpracował i nagrywał z wieloma jazzmanami (Stańko, Szukalski, Urbaniak), a swoje płyty solowe rejestrował z pierwszoplanowymi postaciami światowego jazzu (Jack DeJohnette, Arild Andersen, ÉtienneM’Bappé, Gary Husband). Jest też cenionym muzykiem sesyjnym; współpracował m.in. ze światową gwiazdą muzyki greckiej, jaką jest Dalaras.
Czytanie
Przez lipiec i sierpień , od poniedziałku do piątku, w godz. 11.00-12.00, najmłodsi czytelnicy oraz ich bliscy – rodzice, rodzeństwo, dziadkowie, mogą skorzystać z „Wakacji pod gruszą”. W Zaułku Poetów, w cieniu starego drzewa, bibliotekarki czytać będą dzieciom opowiadania i baśnie: „To się w głowie nie mieści”, „Opowiadania do chichotania”, „Paddington”, „Wakacje grzecznego psa”, „Basia”, „Samochodzik Franek” … i inne. Wybór pogodnych historii jest duży, co daje gwarancję, że będzie wesoło.
Film
Podczas wakacji, w każdy czwartek, podwoje Galerii MPBP otworzą się dla czytelników od 14. roku życia. Zaplanowano tam bowiem popołudnia z filmem, w ramach kina studyjnego „Między książkami”, oferującego filmy młodzieżowe. Będzie można obejrzeć takie produkcje, jak: „Ania” (o Annie Przybylskiej), „Twój Simon” i „Elvis” (o Elvisie Presleyu). Początek seansów o godz. 16.00.
Bajki
W każdy piątek lipca i sierpnia MPBP zaprasza do MediaStrefy, czyli nowoczesnej czytelni biblioteki. W godz. 10.30-12.30 odbywać się tam będą wakacyjne projekcje bajek dla najmłodszych. Seanse rozpocznie ,,Kot w butach. Ostanie życzenie”. Zaplanowano również takie bajki, jak: ,,Tedi i szmaragdowa tablica”, ,,Nowe szaty króla cz1. i cz.2”, ,,Dziwny świat”.
Dzieci i młodzież mogą również korzystać z szerokiej oferty czytelni multimedialnej: gogli VR, Ps4, 6 stanowisk komputerowych.
Konkurs
Filia nr 1, mieszcząca się przy ul. Ratajczaka 7, zaprasza wszystkich miłośników podróży do zabawy „KsiążkoWojaże”. Na adres Filia nr 1, ul. Ratajczaka 7, Świdnik 21-040 należy wysłać pocztówkę z wakacji. Pod koniec sierpnia wszystkie zostaną umieszczone na specjalnej mapie. Podczas wspólnego spotkania, każdy będzie mógł opowiedzieć o odwiedzonym miejscu. Organizatorzy czekają też na najbardziej oryginalne pozdrowienia napisane na widokówce.
– Poza proponowanymi wydarzeniami i atrakcjami, w bibliotece czeka dużo dobrych książek dla najlepszych czytelników. Można się też u nas schłodzić w szczególnie ciepłe dni, przejrzeć prasę, również e-prasę, obejrzeć wystawy w naszych placówkach, posłuchać muzyki lub zwyczajnie porozmawiać. Wakacje to dobry czas, by spędzić go nami i z książką – mówi Joanna Makuszewska, instruktor MPBP.
aw, fot. MPBP
Artykuł przeczytano 1102 razy
Last modified: 4 lipca, 2023