czwartek, 02 grudnia 2021r.

Kupujesz używany samochód? Koniecznie sprawdź pasek rozrządu!

Autor: |

Pasek rozrządu to jeden z najczęściej wymienianych elementów przez kierowców kupujących auta używane. Ulega on bowiem eksploatacji po kilku latach użytkowania, natomiast całkowita sprawność elementu jest kluczowa dla bezpieczeństwa jazdy, jak również dla samej możliwości jazdy. Dlaczego należy nieustannie kontrolować stan techniczny paska, a jego wymiana przy zakupie samochodu używanego jest konieczna?
Pasek rozrządu i jego rola w samochodzie

Pasek rozrządu jest elementem układu rozrządu. Ten zaś odpowiada za otwieranie zaworów silnika, umożliwiając w ten sposób dostarczenie do komór mieszanki paliwowo-powietrznej.  Tym samym rozrząd musi pracować, aby jednostka napędowa mogła spalać paliwo. Jednocześnie rozrząd jest napędzany właśnie przez silnik, który uruchamiając wał korbowy, wprawia w ruch omawiany pasek rozrządu. Później pasek przekazuje odebraną energię do wałka rozrządu. Ostatni krok to wprawienie przez wałek w ruch popychaczy, które bezpośrednio odpowiadają za otwarcie zaworów. Co więcej, rozrząd napędza również prace innych podzespołów, takich jak na przykład pompa wody. 

Zerwanie paska rozrządu uniemożliwia uruchomienie pojazdu. Dlatego warto wyposażyć się w element wysokiej jakości. Dobre paski rozrządu, od uznanych producentów, oferuje na przykład sklep internetowy Ucando – https://www.ucando.pl/k/paski-rozrzadow/U0902. Każdy z dostępnych tam elementów to sprawdzona jakość. Należy jednak podkreślić, że w sklepie dostępne są zarówno paski klasy premium, w cenie grubo powyżej 100 zł, jak i tańsze paski kosztujące mniej niż 50 zł. W tym miejscu powinniśmy jednak zaznaczyć, że sam pasek rozrządu to zwykle za mało. Wraz z nim należy bezwzględnie wymienić napinacze, a czasami również wałek rozrządu i inne elementy. Wszystko w zależności od ich aktualnego stanu technicznego.

Zużyty pasek i zagrożenie, jakie stwarza

Każdy element z czasem ulega zużyciu. Dotyczy to również paska rozrządu, którego żywotność wynosi zwykle kilka lat. Ile konkretnie? To zależy zarówno od jakości paska, jak i od częstotliwości korzystania z pojazdu. Tak czy inaczej, zużyty pasek jest w wielu miejscach mocno przetarty. W każdej chwili można się spodziewać jego zerwania, a to nie dość, że byłoby niebezpieczne, to również spowoduje duże zniszczenia pod maską. Warto zatem dbać o stan techniczny paska, nie zwlekając z jego wymianą do czasu całkowitego zużycia. 

Osoby pozbywające się swoich samochodów rzadko decydują się na remont pojazdu przed sprzedażą. Chcą bowiem uniknąć kosztów. Dlatego też kupując nowy samochód, jedną z pierwszych rzeczy, które należy wykonać, powinno być sprawdzenie stanu paska rozrządu. Jeśli jest już mocno wyeksploatowany, należy poszukać nowego elementu, odwiedzając na przykład sklep Ucando.pl. Koszt zakupu nowego paska rozrządu nie jest szczególnie wygórowany. Natomiast  użytkowanie pojazdu, w którym element ten jest już mocno zużyty, stanowi poważne zagrożenie dla kierowcy, jego pasażerów oraz wszystkich innych uczestników ruchu. Ponadto naraża również na poniesienie o wiele większych kosztów w przyszłości, kiedy dojdzie do zerwania paska.

/REKLAMA/

Artykuł przeczytano 147 razy

Last modified: 3 listopada, 2021

Registration

Zapomniałeś hasło?