środa, 27 stycznia 2021r.

Kto zaszczepi w Świdniku?

Autor: |

Mieszkańcy będą mogli przyjąć dawki w pięciu punktach na terenie miasta. Rejestracja chętnych ruszy od 15 stycznia. Dzień wcześniej zakończą się zapisy osób z grypy „0”, czyli medyków i zatrudnionych w placówkach ochrony zdrowia.

Kilka dni temu została opublikowana lista placówek, w których będzie można przyjąć szczepionkę przeciw koronawirusowi. W naszym mieście jest pięć takich punktów. Do programu zgłosiły się: NZOZ Analco (al. Armii Krajowej 23B), Centrum Medyczne Inter – Med (ul. Piłsudskiego 6a), NZOZ Brzeziny III (ul. Jarzębinowa 4), MedClinic (ul. Drewniana 61) i Albert Czajka Praktyka Lekarska (Kosynierów 17).

Szczepionki będą bezpłatne i dobrowolne. Rejestracja osób spoza grupy „0” ruszy od 15 stycznia. Zapisać będzie się można online przez infolinię, u lekarza POZ lub poprzez Internetowe Konto Pacjenta. Każda osoba, przed przyjęciem dawki szczepionki przejdzie kwalifikację medyczną. Po podaniu zastrzyku przez kilkadziesiąt minut będzie pod obserwacją. Pełna procedura obejmuje przyjęcie dwóch dawek. Przy czym drugie szczepienie będzie wykonywane po upływie 21 dni od pierwszego i nie będzie wymagało ponownej rejestracji.

Natomiast w pierwszej kolejności, szczepieni są medycy i osoby zatrudnione w placówkach ochrony zdrowia. W tej grupie procedura podawania dawek rozpoczęła się 27 grudnia. Świdnicki szpital jest jednym z węzłowych. Oznacza to, że będą w nim wykonywane szczepienia medyków.

– Na listę chętnych wpisało się około 60 proc. pracowników naszego szpitala, ja również – mówił kilka dni temu Jacek Kamiński, dyrektor SP ZOZ. – W porównaniu z innymi placówkami, to dobry odsetek. Dodatkowo część zatrudnionych już przechorowała COVID. W ich przypadku eksperci tłumaczą, że szczepienie również jest potrzebne, ale nie trzeba go koniecznie przeprowadzać natychmiast.
Początkowo medycy mieli czas do 10 stycznia na wpisywanie się na listę. Pod koniec roku, termin wydłużono do 14 stycznia.

Kto i w jakiej grupie?

Pozostałe osoby zostaną podzielone na trzy grupy i w takiej kolejności będą wykonywane szczepienia. Jako pierwsi po medykach zostaną zaszczepieni pensjonariusze domów pomocy społecznej, zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu, osoby powyżej 60. roku życia w kolejności od najstarszych, służby mundurowe, w tym Wojsko Polskie i nauczyciele.

W drugim etapie szczepienia przyjmą osoby w wieku poniżej 60. roku życia z chorobami przewlekłymi, albo w trakcie diagnostyki i leczenia wymagającego wielokrotnego lub ciągłego kontaktu z placówkami ochrony zdrowia, osoby bezpośrednio zapewniające funkcjonowanie podstawowej działalności państwa i narażone na zakażenie ze względu na częste kontakty społeczne.

Jako ostatni szczepionki otrzymają: przedsiębiorcy i pracownicy sektorów zamkniętych z powodu pandemii. Na tym etapie przyjmą je także pozostałe osoby.

Artykuł przeczytano 1177 razy

Last modified: 8 stycznia, 2021

Registration

Zapomniałeś hasło?