niedziela, 24 września 2023r.

Kto weźmie drogi?

Autor: |

Urzędnicy z ratusza chcą przejąć podlegające powiatowi ulice, które znajdują się na terenie miasta. Mowa o kilku głównych świdnickich arteriach. Przedstawiciele starostwa do pomysłu jeszcze się nie odnieśli.

Nie wszystkie drogi na terenie miasta podlegają ratuszowi. Mieszkańcy najczęściej dowiadują się o tym, gdy próbują interweniować w sprawie odśnieżania lub sprzątania ulic. W Świdniku większością z nich zarządza miasto, natomiast kilka głównych arterii podlega powiatowi. W miniony piątek przedstawiciele ratusza przesłali do powiatu propozycję przejęcia w zarząd należących do starostwa dróg, zlokalizowanych na terenie miasta.

– Pismo jest niejako odpowiedzią na prośbę starosty o pomoc finansową w przeprowadzeniu prac remontowych II etapu ul. Racławickiej – mówi Ewa Jankowska, sekretarz miasta.

Udział ratusza w wartej ponad 8 mln zł inwestycji, został wyceniony na 2,1 mln zł. Natomiast połowa całej potrzebnej kwoty pochodzi z rządowego Funduszu Dróg Samorządowych.

– W odpowiedzi, burmistrz poinformował, że przedstawi prośbę starosty Radzie Miasta. Natomiast od razu zaproponował również przejęcie w zarząd głównych ulic powiatowych znajdujących się na terenie miasta – tłumaczy E. Jankowska.

Chodziłoby o znaczące świdnickie arterie: al. Lotników Polskich, ul. Racławicką, Dworcową, Kusocińskiego i Maczka. Jak tłumaczą przedstawiciele ratusza, propozycja jest podyktowana przede wszystkim uwagami mieszkańców.

– Ostatnie dotarły do nas po posiedzeniu Rady Seniorów. Świdniczanie skarżą się, że mają problemy z identyfikacją właścicieli konkretnej ulicy, a tym samym nie wiedzą do kogo zwrócić się o pomoc lub interwencję, jeśli jest taka potrzeba – mówi sekretarz miasta.

Zdaniem władz miejskich, przejęcie dróg powiatowych pozytywnie wpłynęłoby również na ich utrzymanie. – Jako miasto dysponujemy większymi środkami i możliwościami. Moglibyśmy wówczas kompleksowo dbać o odśnieżanie, porządek. czy utrzymanie zieleni – wymienia Marcin Dmowski, zastępca burmistrza.

W tym samym piśmie, przedstawiciele ratusza zwrócili się również do powiatu o przekazanie kilku działek w sąsiedztwie ul. Kusocińskiego. Nowe tereny miałyby służyć rozwojowi przedsiębiorczości albo celom publicznym.
– Na terenie Świdnika jest coraz mniej działek, które można zarezerwować choćby na miejskie inwestycje. Stąd nasza propozycja – wyjaśnia E. Jankowska.

Przedstawiciele powiatu potwierdzają, że wpłynęło do nich pismo w sprawie przejęcia dróg. Na razie jednak nie chcą się w tej sprawie wypowiadać.

Artykuł przeczytano 1684 razy

Last modified: 23 września, 2019

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »