środa, 27 stycznia 2021r.

Książkowe „przysmaki”

Autor: |

W przyszłości bibliobox, a tymczasem lodówka. Urządzenie z książkowymi „przysmakami” stanęło przy jednej z bibliotecznych fili, aby nakarmić głodnych lektury.

Lodówka na lektury to kolejna odsłona akcji „Książka na wynos”, realizowanej przez Miejsko-Powiatową Bibliotekę Publiczną. Stoi ona przy Filii nr 1 (ul. Ratajczaka 7). Skorzystać z niej może każdy. Działa na zasadzie wymiany. Włożenie książki „w zamian” nie jest obligatoryjne, ale na pewno mile widziane. Wystarczy przejrzeć zawartość lodówki i wybrać coś dla siebie. Znajdują się w niej tomy nieposiadające właściciela, bez pieczątek i bibliotecznych oznaczeń, zatem wymiany lub wypożyczenia można dokonać anonimowo.

– Chłodziarka budzi duże zainteresowanie wśród czytelników, jak i przypadkowych przechodniów. Dbamy o to, aby zawsze była pełna, a wewnątrz znajdowały się pozycje dla każdego – mówi Aleksandra Majewska, kierownik Filii nr 1.

Jak zdradziła pomysłodawczyni, inspiracją do działania były podróże po świecie.

– W jednym krajów, w każdej dzielnicy stał drewniany domek. Ozdobione chatki służyły wymianie książek wśród lokalnych mieszkańców. Każdy mógł zabrać z niego dowolną pozycję, a na jej miejsce położyć już przeczytaną, aby podzielić się lekturą z innymi. Obserwacja w jaki sposób pielęgnuje się czytelnictwo za granicą, zainspirowała mnie do wcielenia pomysłu na rodzimym podwórku. Zamiast chatki, zdecydowałam się jednak na lodówkę – dodaje A. Majewska.

ao

Artykuł przeczytano 198 razy

Last modified: 23 listopada, 2020

Registration

Zapomniałeś hasło?