poniedziałek, 10 maja 2021r.

Książka i róża dla czytelnika

Autor: |

W piątek obchodziliśmy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, ustanowiony przez organizację UNESCO. Z tej okazji Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna przygotowała dla czytelników niespodziankę.

Biblioteczne święto promuje czytelnictwo, edytorstwo i ochronę własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. Pierwszy raz obchodzono je 26 lat temu.

Świdnicka biblioteka nie zapomniała o tym ważnym dniu. Placówka postanowiła celebrować go zgodnie z katalońską tradycją. 23 kwietnia mężczyźni obdarowywali kobiety czerwonymi różami jako symbol krwi smoka pokonanego przez św. Jerzego. W zamian otrzymywali od płci pięknej… książki.

Takie same podarunki czekały w książnicy na świdniczan. Oprócz tego, każdy otrzymał słodki upominek. 

Czytanie dla najmłodszych

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich świętowały również dzieci z oddziałów przedszkolnych przy Szkole Podstawowej nr 5. Maluchy odwiedziły bibliotekę placówki, by zapoznać się z twórczością, między innymi Doroty Gellner.

W spotkaniach wzięły udział grupy Niebieska i Zielona. Panie bibliotekarki zaprezentowały przedszkolakom  najciekawsze pozycje z bibliotecznych półek, przeznaczone oczywiście dla najmłodszych czytelników, opowiadając również o rodzajach książek dla dzieci. Kolejnym punktem było czytanie wierszy i rymowanek Doroty Gellner.

– Wspomniałyśmy również, jak ważne jest dla pisarzy, by wszyscy przestrzegali ich praw autorskich. Dzieci natomiast chętnie podzieliły się z nami informacjami o swoich ulubionych książeczkach i ich bohaterach – mówią Izabela Koczkodaj i Beata Pinkos.

Wspólne świętowanie zakończyło się  pląsami  przy piosenkach, do których tekst napisała D. Gellner.

nat, aw, fot. MPBP, SP nr 5

Artykuł przeczytano 66 razy

Last modified: 27 kwietnia, 2021

Registration

Zapomniałeś hasło?