piątek, 01 marca 2024r.

Krwiodawcy zawitają do II LO

Autor: |

Klub HDK-PCK im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki przy PZL-Świdnik i Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie zapraszają do udziału w jutrzejszej akcji, która odbędzie się w budynku Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1, przy ul. Wojska Polskiego 27.

-Zgłaszać się może młodzież, która uczęszcza do placówki, ale również rodzice uczniów, mieszkańcy osiedla i wszyscy, którzy chcieliby podzielić się tym, co mają w sobie najcenniejszego. Ekipa RCKiK będzie czekała na chętnych w godz. 8.00-12.00 – mówi Andrzej Słotwiński, prezes honorowy klubu.

Dawcą może zostać osoba, która ukończyła 18 lat (musi posiadać przy sobie dokument tożsamości – dowód osobisty lub prawo jazdy), waży nie mniej niż 50 kg, cieszy się ogólnym dobrym stanem zdrowia, nie przyjmuje aktualnie żadnych leków, w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie przechodziła zabiegów chirurgicznych, nie robiła tatuażu, akupunktury i nie przekłuwała innych części ciała.

Pamiętajmy również, iż do oddania krwi należy się odpowiednio przygotować. Chętni powinni być po lekkim śniadaniu (produkty polecane przed oddaniem krwi: pieczywo, płatki, ryż, makaron, kasza, owoce, dżem, miód, chude wędliny, mięso: wołowina, drób-najlepiej gotowane, do picia – woda, soki owocowe i warzywne), wypoczęci, a dzień wcześniej nie mogą spożywać alkoholu.

Szkolne podsumowanie

Krwiodawcy podsumowali również dwie poprzednie szkolne zbiórki. 19 października uczestniczyli w nich uczniowie i nauczyciele Powiatowego Centrum Edukacji Zawodowej, zaś 16 listopada społeczności I Liceum Ogólnokształcącego i Zespołu Szkół nr 1.  

– Przez ostatnie dwa lata, ze względu na pandemię i związane z nią obostrzenia, nie mogliśmy włączyć placówek oświatowych do naszej walki o życie. Cieszymy się, że teraz jest już to możliwe. Przed akcją organizujemy pogadanki dla młodzieży, podczas których przekazujemy informacje jakie należy spełnić warunki, by zostać dawcą i w jaki sposób przygotować się do donacji. Zachęcamy młodych ludzi do włączenia się w nasze działania, bo to przecież oni są przyszłością krwiodawstwa – podkreśla Tomasz Patyra, prezes świdnickiego klubu.

Do dwóch szkolnych zbiórek zgłosiło się 62 chętnych. Zarejestrowano 56 osób, a krew oddało 35. Pozyskano 15,750 l bezcennego płynu.

-Aż 39 osób zgłosiło się po raz pierwszy. Wprawdzie nie wszyscy mogli oddać krew, ale to budujące, że jest tak duże zainteresowanie naszą ideą. Serdecznie dziękujemy wszystkim za ten dar życia, a dyrekcji szkół i nauczycielom za pomoc w organizacji akcji – dodaje A. Słotwiński.

aw, fot. HDK-PCK

Artykuł przeczytano 1015 razy

Last modified: 21 listopada, 2022

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »