piątek, 23 lutego 2024r.

Kreatywne Jarzynki z ogólnopolską nagrodą

Autor: |

Uczyli się jak prawidłowo się odżywiać, robili gry planszowe, wymyślali hasła, układali historyjki obrazkowe, wystąpili w przedstawieniu teatralnym, przygotowywali kanapki i surówki, a za swoją pracę uzyskali 3 miejsce w jesienno-zimowym ogólnopolskim projekcie „Zdrowo jem, więcej wiem!”. Uczniowie klasy 2b ze Szkoły Podstawowej nr 5 nie zamierzają jednak spoczywać na laurach i już rozpoczęli działania kolejnego etapu programu.

Etap jesienno-zimowy trwał od września ubiegłego roku do stycznia 2023r. Zadania, które młodzi świdniczanie musieli zrealizować, zamykały się w 6 modułach: 2 lekcje „Warzywa i owoce na co dzień i od święta” oraz „Co powinny jeść dzieci? Piramida Zdrowia”; 2 konkursy „Baw się z nami – owocami, warzywami!” oraz „Gra planszowa o piramidzie zdrowia”; forum „Uczymy dzieci zdrowego odżywiania”; dzielimy się wiedzą „Piramida zdrowia, owoce i warzywa”. Za ich wykonanie drugoklasiści z grupy „Kreatywne Jarzynki” otrzymali 3 nagrodę w kategorii klas II i III, a dodać trzeba, że rywalizowali z 221 zespołami z całej Polski.

– To była 13. edycja projektu, za udział w której wszyscy dostaną pamiątkowe dyplomy. Organizator, czyli Fundacja BOŚ, przewidział też nagrody rzeczowe. Dotrą do nas w nowym roku szkolnym – wyjaśnia M. Sekutowska. Dodaje: – Muszę pochwalić dzieci, bo bardzo chętnie uczestniczyły we wszystkich działaniach.

Drugoklasiści zgodnie przyznają, że bardzo im się podobał udział w projekcie, bo było dużo fajnej zabawy, ale też dowiedzieli się wielu pożytecznych rzeczy: – Należy jeść pięć porcji owoców i warzyw dziennie, bo wtedy  będziemy mieli dużo energii.  Układaliśmy wierszyki na ten temat, na przykład „Trzeba dużo pora jeść, by ze szkoły szóstki nieść”. Wiemy, że bardzo ważne są witaminy i ruch na świeżym powietrzu. Musimy unikać słodyczy i dbać o zęby. Jesteśmy zadowoleni z nagrody i chcemy wykonywać następne zadania.

Stawiają na śniadanie

Klasa 2b zadeklarowała udział w edycji wiosennej projektu, nad którym patronat honorowy sprawuje Pierwsza Dama RP, Agata Kornhauser-Duda. Na zrealizowanie 6 zadań będą mieli czas do maja. Tym razem obejmują one: 2 lekcje „Stawiam na śniadanie” i „Nie marnujemy żywności”; 2 konkursy „Najlepszy zestaw na śniadanie” oraz „Nie marnujemy żywności”; forum „Bez śniadania nie ma nauczania; dzielimy się wiedzą „Śniadania, nie marnujemy żywności”.

– Na razie zrealizowaliśmy dwa punkty teoretyczne, ale pomysłów mamy sporo. Dzieci będą hodować rzeżuchę, szczypiorek, zieloną pietruszkę, by wykorzystać je do przygotowywania zdrowych kanapek na drugie śniadanie. Zorganizujemy spotkanie z rodzicami, żeby zapoznać ich z naszymi pracami. Odwiedzimy Filię nr 2 Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej, w poszukiwaniu literatury dotyczącej zdrowego odżywiania. Będziemy tworzyć lapbooki pod hasłem „Zdrowo jem, więcej wiem” – mówi wychowawczyni drugoklasistów, której w opiece nad uczniami pomoże Ewelina Bielak, nauczyciel współorganizujący proces  kształcenia.

aw

Artykuł przeczytano 847 razy

Last modified: 4 kwietnia, 2023

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »