niedziela, 19 maja 2024r.

Krajobraz po Niemożliwym

Autor: |

„Wolności błyszczy zorza, wolności bije dzwon – Powstanie na terenach Polski”. To tytuł wykładu wygłoszonego przez Mirosława Króla, który odbył się dziś w Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej w ramach cyklu spotkań zatytułowanych „Krajobraz po Niemożliwym”.

W tym roku przypada 160. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego. Wydarzenia z lat 1863-1864 zasługują na odpowiednie upamiętnienie, w związku z czym świdnicka placówka zorganizowała cykl spotkań poświęconych tej tematyce.

– Dzisiejsze wydarzenie związane jest z obchodami 160. rocznicy Powstania Styczniowego. Korzystając z tej okazji, chcieliśmy przybliżyć je wam jeszcze bardziej, by zakorzenić w was elementy naszej historii, o której warto pamiętać – powiedział Piotr Jankowski, dyrektor MPBP. Dodał: – W ramach spotkań przewidzieliśmy również wycieczki do miejsc związanych z powstaniem. W najbliższej okolicy Świdnika jest kilka takich punktów.

Dzisiejszy wykład przygotował Mirosław Król, historyk, dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego im. K. K. Baczyńskiego. Wystąpieniu przysłuchiwała się młodzież z Powiatowego Centrum Edukacji Zawodowej im. Z. Puławskiego, Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. H. Sienkiewicza oraz I Liceum Ogólnokształcącego im. W. Broniewskiego.

– Wspólnie zastanowimy się nad wydarzeniami sprzed 160 lat. Chcę wam uświadomić, że trudno jest znaleźć w Polsce takie miejsce, gdzie nie byłoby grobów powstańców styczniowych. Chcę was również zachęcić do pewnej refleksji na temat tego powstania, próbując wspólnie poszukać odpowiedzi na pytanie: „Czy było warto?” – rozpoczął Mirosław Król.

Wydarzenie zostało objęte patronatem burmistrza Waldemara Jaksona. Akcja jest dofinansowana ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Powstanie Styczniowe 1863-1864” oraz przez Miasto Świdnik.

Artykuł przeczytano 1096 razy

Last modified: 28 lutego, 2023

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »
Skip to content