sobota, 19 września 2020r.

Kompostuj i płać mniej

Autor: |

Już od tygodnia mieszkańcy domków jednorodzinnych mogą składać nowe deklaracje śmieciowe. Będą płacić mniej, ale pod warunkiem, że zdecydują się część z nich kompostować. W zakupie pojemnika do składowania zielonych odpadów pomoże Urząd Miasta.

Decyzja o wprowadzeniu zmian do systemu odbioru odpadów została podjęta na czerwcowej sesji. Uchwała musiała jeszcze wejść w życie. Obowiązuje od początku sierpnia. Dotyczy nowego sposobu zagospodarowania odpadów zielonych i wpływa na obniżenie rachunków za śmieci. Obecnie opłata za ich odbiór wynosi 25 zł od osoby. Świdniczanie, które zdecydowaliby się przystąpić do programu i kompostować frakcję bio, płaciliby niższy o 4 zł rachunek za tę usługę. W przypadku wieloosobowych rodzin daje to całkiem wymierne oszczędności.

Nowe zasady są skierowane do właścicieli domów jednorodzinnych. W grę wchodzi około 700 posesji.

– Zapraszamy te osoby do Urzędu Miasta, by złożyły nową deklarację – zachęca Marcin Dmowski, zastępca burmistrza. – Chodzi nam o potwierdzenie samodzielnego spożytkowania gałęzi, traw i innych odpadów organicznych. Informację tą urzędnicy natychmiast wprowadzą do systemu. Od przyszłego miesiąca takie osoby będą płacić niższe rachunki. Ci mieszkańcy nie będą też zobowiązani do korzystania z brązowych pojemników na odpady zielone.

Pierwsze deklaracje już wpłynęły do urzędu. Dodatkowo ratusz planuje również zakup kompostowników, które potem udostępni właścicielom posesji, którzy skorzystali z takiej możliwości obniżenia rachunków.

– Na razie zbieramy deklaracje od mieszkańców. Na ich podstawie sprawdzimy ile osób jest zainteresowanych kompostownikiem i ogłosimy przetarg – tłumaczy M. Dmowski.

Warto dodać, że podobne działania zmierzające do zmniejszenia ilości odpadów zielonych prowadzą inne gminy w kraju, na przykład Wrocław, Łańcut czy Dzierżoniów.

Co do kompostownika?

Do pojemnika będą mogły trafić odpady, które dotąd lądowały w brązowych kontenerach na frakcję bio. Mogą się w nim znaleźć: odpadki warzywne i owocowe, w tym obierki, gałęzie drzew i krzewów, skoszona trawa, liście, kora, trociny oraz nieimpregnowane drewno. Do tej frakcji zalicza się również resztki jedzenia, ale niezawierające mięsa.

Wzory nowych deklaracji można pobrać TUTAJ

Artykuł przeczytano 670 razy

Last modified: 10 sierpnia, 2020

Registration

Zapomniałeś hasło?