sobota, 24 lutego 2024r.

Komiks wkracza do teatru

Autor: |

Tajemnicza postać kobiety i wątek Powstania Styczniowego to dwa elementy, nad którymi przez kilka tygodni pracowali pasjonaci komiksu ze Świdnika. Przez cały miesiąc w Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej odbywały się nietypowe warsztaty, które komiks łączą z teatrem kamishibai. Ich rezultaty zobaczymy 18 kwietnia.

Zajęcia zorganizowano w ramach projektu „Krajobraz po Niemożliwym”, na który biblioteka otrzymała dotację z Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Powstanie Styczniowe 1863-1864”. To inicjatywa skierowana do świdniczan, przede wszystkim do młodzieży i młodych dorosłych. W jej ramach zaplanowano: cykl wykładów, projekcje filmowe, warsztaty komiksowe, a także wystawa zewnętrzna. Zorganizowana zostanie też wycieczka do miejsc bitew i potyczek Powstania Styczniowego na terenach Lubelszczyzny.

Pierwszy wykład już za miłośnikami historii. Zakończyły się też warsztaty, które prowadził Hubert Ronek, uznany autor scenariuszy i komiksów „Kraina Herzoga”, „Dom Żałoby”, „Henryk i Bonifacy”, „Ziarnko Prawdy” czy serii „Jestem Bogiem”.

– Hubert Ronek bardzo lubi komiks historyczny. Współpracuje też z Instytutem Pamięci Narodowej, co jest dla nas bardzo ważne, bo potrafi przełożyć historię na język atrakcyjny dla młodzieży – wyjaśnia Dorota Cioczek, kierownik oddziału dla dzieci i młodzieży MPBP.

Warsztaty skupiały się nie tylko na rysowaniu. Fani komiksu, którzy wzięli w nich udział, mieli okazję dowiedzieć się czegoś więcej na temat Powstania Styczniowego. Wybrali też bohaterkę, której biografia stała się inspiracją do stworzonych przez nich kadrów. To wszystko wymagało od nich sporego zaangażowania.

Rysunki zostaną opracowane cyfrowo i pokazane za pomocą skrzynki butai, która jest wykorzystywana w teatrze kamishibai. 18 kwietnia, o godz. 17.00, w galerii MPBP odbędzie się wernisaż wystawy. Prace będzie można oglądać do końca miesiąca.

Wykład

Natomiast 20 kwietnia, o godz. 10.00, w bibliotece zaplanowano wykład „Rola IPN w zachowaniu i renowacji grobów weteranów walk o wolność i niepodległość Polski na przykładzie grobów uczestników powstania styczniowego”. Prelegentem będzie Sylwia Kostyra, pracownik IPN w Lublinie.

af

Artykuł przeczytano 961 razy

Last modified: 12 kwietnia, 2023

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »