środa, 18 grudnia 2024r.

Kodowali na potęgę

Autor: |

O tym, że Świdnik jest miastem wielkich talentów, wiemy nie od dziś. Świdniczanie świetnie radzą sobie w dziedzinie sztuki, sportu, jak i nauki, a ich zdolności potwierdzają liczne nagrody i dyplomy. Do grona najzdolniejszych należą społeczności I Liceum Ogólnokształcącego i Szkoły Podstawowej nr 7. Uczniowie z tych placówek wzięli udział w programie Code Week EU, a ich zaangażowanie docenił minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Zapaleni programiści
Code Week EU jest częścią Europejskiego Tygodnia Kodowania, którego zadaniem jest popularyzacja i promocja nauki programowania wśród dzieci, młodzieży i dorosłych. I LO wzięło w nim udział już po raz drugi.
– Zajęcia w państwa szkołach są jednym z 1000 pierwszych wydarzeń zarejestrowanych w tym roku. Gratuluję! – czytamy w liście ministra cyfryzacji, skierowanym do społeczności „Bronka”.
W placówce odbywały się zajęcia otwarte, które poprowadził Łukasz Run, nauczyciel informatyki. Mogli w nich uczestniczyć wszyscy chętni.
– Przywiązuję dużą uwagę do tego, by poruszany przeze mnie temat był interesujący dla uczniów i żeby faktycznie przydał im się w życiu. Mam ogromne szczęście, ponieważ są zapalonymi programistami. Moim zadaniem jest tylko właściwie ich ukierunkować. Jeśli chodzi o tematykę zajęć, przerabialiśmy język Java, który jest jednym z najpopularniejszych wśród specjalistów. Ze względu na jego uniwersalność, jest na niego spore zapotrzebowanie. Uczniowie mieli za zadanie napisać aplikację desktopową lub na system Android. Jeśli pojawiał się jakiś problem, rozbijaliśmy go na części składowe i etap po etapie rozwiązywaliśmy – mówi Łukasz Run.
Podczas Tygodnia Kodowania, spod klawiatury Adriana Kwiatkowskiego, jednego z uczestników wydarzenia, wyszła, m.in. aplikacja do popularnej gry League of Legends, na telefon z systemem Android. Dzięki niej można sprawdzić w komórce rankingi, statystyki i całą bibliotekę gry.
Liceum im. Wł. Broniewskiego zawiązało też tzw. sojusz z innymi szkołami. Jedna z nich mieści się aż w dalekiej Indonezji.
– Łączyliśmy się z nimi za pomocą komputerów i prowadziliśmy zajęcia zdalnie, w języku angielskim. Okazało się nawet, że stanowiliśmy jeden z większych zespołów na świecie. Niewykluczone, że otrzymamy europejski certyfikat potwierdzający nasze działania i umiejętności. Obecnie czekamy na informację w tej sprawie – dodaje pan Łukasz.

Świetna zabawa
Szkoła Podstawowa nr 7 „koduje” już od kilku lat. Po raz pierwszy jednak wzięła udział w konkursie i podjęła współpracę z inną placówką, odpowiadając na zaproszenie I LO. Zajęcia w ramach programu Code Week EU prowadzili nauczyciele informatyki: Ewa Sarnowska, Renata Leśniak i Zbigniew Jastrzębski.
– Uczniowie uczęszczający na zajęcia z informatyki oraz lekcje dodatkowe, skupili swoje siły na ćwiczeniach związanych z nauką algorytmów, programowania w językach Skratch, Baltie oraz Logo Komeniusz – wyjaśnia Ewa Sarnowska. – Dodatkowo położyliśmy nacisk na naukę optymalizacji kodu oraz szybkiego rozwiązywania problemów algorytmicznych. Dzieci, tak jak programiści, często pracowały w zespołach, by nauczyć się wspólnego działania.
Dla niektórych uczniów programowanie było nowością, dla innych powtórzeniem zdobytych wcześniej wiadomości. Wszyscy bez wyjątku dobrze się bawili.
– Na pewno były to atrakcyjne zajęcia, chociaż wymagały od uczestników kreatywności i pomysłowości. Tworzyli gry czy drobne animacje i sprawiało im to dużo frajdy. Za swoją pracę otrzymali z ministerstwa specjalny pakiet, z grą planszową CodyRoby. Będziemy kontynuowali nasze działania, odwiedzając, na przykład, Klub Młodego Programisty, który mieści się w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Gościliśmy tam już, a dzieci mogły się pochwalić swoimi osiągnięciami w dziedzinie programowania – dodaje E. Sarnowska.

af, aw

Artykuł przeczytano 1978 razy

Last modified: 22 lutego, 2019

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »
Skip to content