czwartek, 29 października 2020r.

Klimat na czytanie

Autor: |

Pod takim hasłem odbyła się tegoroczna edycja ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek, zainicjowanej przez Centrum Edukacji Obywatelskiej. Włączyła się w nią również Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna, do zabawy zapraszając zarówno najmłodszych, jak i dorosłych czytelników.

– To wielkie święto bibliotek i czytania, akcja, która w niekonwencjonalny sposób zachęca do odwiedzenia tego typu placówek  jako najbardziej otwartych i dostępnych instytucji kultury, z ofertą dla osób w każdym wieku – mówi Piotr Jankowski, dyrektor MPBP.

Świdniczanie chętnie skorzystali z propozycji placówki i sobotnie późne popołudnie oraz wieczór spędzili na zabawie, a także poszerzaniu swojej wiedzy na temat ekologii i klimatu.
W siedzibie głównej przy ul. Niepodległości 13 odbył się rodzinny turniej „Wiedza to Potęga”. Drużyny rywalizowały grając na PlayStation4. Później czytelnicy ruszyli na poszukiwanie skarbów „Sprawdź, co kryje twoja biblioteka”. Ich zadaniem było odnalezienie ukrytych kopert z poleceniami do wykonania oraz paczuszek ze skarbami, którymi okazały się płyty DVD z filmem „Doktor Dolittle”. W tym czasie, w galerii biblioteki najmłodsi uczestnicy nocnego spotkania bawili się klockami MuBaBaO i wymyślali ciekawe historie związane z ułożonymi przez siebie dziełami. Natomiast w oddziale dla dorosłych czytano poezję Anny Kamieńskiej.

W Filii nr 1, mieszczącej się przy ul. Ratajczaka 7, zadaniem dzieci było jak najpiękniejsze pokolorowanie obrazków i ożywienie kolorowanek za pomocą specjalnej aplikacji na telefon. Po kilkunastu minutach z obrazków „wylatywały” ptaki i „wyskakiwały”  lisy, małpki i rybki. Chętni mogli również zagrać w planszówki, na przykład w grę „Pięć sekund”. Kolejnym zadaniem uczestników było stworzenie „skrzyni przyszłości”, czyli kapsuły czasu, która otworzona zostanie w Noc Bibliotek 2030 roku.
W Filii nr 2 przy ul. Piłsudskiego 6A powstawały piękne lapbooki i ożywały kolorowanki. Czytelnicy mogli też wziąć udział w zabawie pt.  „Pokój zagadek”. Polegała ona na odszukaniu, według otrzymanej mapy, książek z umieszczoną w środku zagadką, na którą odpowiedzi znajdowały się w tekście. Problematyka dotyczyła klimatu, pogody, globalnego ocieplenia i smogu. W pomieszczeniu znalazł się też specjalny kącik „Podziel się książkami”zachęcający czytelników do przynoszenia do bibliotek przeczytanych nowości wydawniczych, klasyki i lektur oraz innych poszukiwanych książek, by mogli z nich skorzystać również inni.

aw

No Images found.

 

Artykuł przeczytano 182 razy

Last modified: 12 października, 2020

Registration

Zapomniałeś hasło?