poniedziałek, 20 maja 2024r.

Kadencja na mocną “czwórkę”

Autor: |

We wtorek Artur Soboń, wiceminister inwestycji i rozwoju, podsumował swoją czteroletnią kadencję. Zapowiedział również ogłoszenie decyzji w sprawie modernizacji śmigłowców Sokół. Wiadomo też, że znajdzie się na liście Prawa i Sprawiedliwości w nadchodzących wyborach. Kto jeszcze ze Świdnika wybiera się do parlamentu?

Artur Soboń, po raz pierwszy sprawuje mandat poselski. Wcześniej był radnym wojewódzkim, powiatowym i sekretarzem miasta. Na początku 2018 roku został wiceministrem inwestycji i rozwoju. We wtorek, podczas konferencji prasowej, podsumował swoje pierwsze cztery lata w sejmie. Za największy sukces uznał wielomiliardową pomoc unijną, która w ostatnich latach trafiła do regionu.
– Do dzisiaj, do województwa lubelskiego, z programów zarządzanych na poziomie krajowym, czyli w ministerstwie inwestycji i rozwoju, trafiło ponad 7 mld zł. Mamy szósty wynik w Polsce i jesteśmy coraz lepsi w pozyskiwaniu środków unijnych. To sukces wszystkich tych, którzy się o te pieniądze starali, przede wszystkim beneficjentów wykorzystujących swoją szansę – tłumaczył Artur Soboń.

Mieszkania na plus

Jako wiceminister w resorcie inwestycji i rozwoju nadzoruje fundusze unijne w ramach Programu Polska
Wschodnia, budownictwo, planowanie i zagospodarowanie przestrzenne oraz mieszkalnictwo. Odpowiadał m.in. za ustawę znoszącą użytkowanie wieczyste.
– Najważniejsze było oddanie Polakom własności. Użytkowanie wieczyste przestało istnieć – mówił parlamentarzysta. – Teraz każdy właściciel mieszkania i domu stał się jednocześnie posiadaczem gruntu.

Świdnicki poseł nadzoruje też program Mieszkanie Plus. Dotąd 867 rodzin odebrało klucze do lokali, które powstały w jego ramach. Kolejne 663 jest w przygotowaniu. Natomiast w ciągu najbliższych kilku lat, w całym kraju ma powstać ponad 100 tys. mieszkań z rządowego programu. Dwa bloki, ze 108 lokalami, zostaną wybudowane także w Świdniku. W tej chwili został już ogłoszony przetarg na wykonanie tej inwestycji.

Ruszyły śmigłowce

Parlamentarzysta zaliczył do swoich sukcesów również podpisanie umowy na zakup czterech śmigłowców od Leonardo Helicopters, właściciela PZL-Świdnik.
– Rozmowy dotyczące śmigłowca AW 101 zakończyły się podpisaniem kontraktu na 1,65 mld zł. To jedna z największych umów podpisanych przez MON w minionych czterech latach – mówił A. Soboń.

Przy okazji zapowiedział kolejne dobre wiadomości dla świdnickich zakładów. – Właśnie toczą się rozmowy dotyczące modernizacji śmigłowców Sokół. Myślę że w najbliższych dniach zakończą się, proszę trzymać kciuki. Mam nadzieję, że podczas targów MSPO w Kielcach zostanie ogłoszona decyzja – dodał świdnicki parlamentarzysta.

Kontrakt ma się składać z dwóch części. Na zaplanowanym na najbliższy tydzień Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego, ma zostać podana informacja o przystąpieniu do modernizacji około 30 Sokołów i negocjacjach w sprawie pierwszej części kontraktu.

Kto na listach?

Sam wiceminister ocenił swoją kadencję na „mocną czwórkę”. Co ciekawe, już wiadomo, że właśnie takie miejsce zajmie na liście Prawa i Sprawiedliwości w nadchodzących wyborach do parlamentu. 17 pozycja przypadła Arkadiuszowi Jurkowi, obecnemu radnemu powiatu świdnickiego, a na 25 miejscu znajdzie się Ewa Szałachwiej, która kandydowała na burmistrza Piask. Swoje listy przedstawiła również Koalicja Obywatelska. Znajdą się na niej trzy osoby z powiatu świdnickiego. Z miejsca 11 będzie kandydował Waldemar Białowąs, z 15 Magdalena Szabała. Natomiast na 19 można znaleźć Ewę Darwicz. Komitet PSL-Kukiz 15’ jak dotąd nie ujawnił wszystkich kandydatów. Znane są tylko nazwiska „jedynek” w poszczególnych województwach. Siły w nadchodzących wyborach połączy również SLD, Partia Razem i Wiosna. Wystartują jako komitet Lewica. Na razie ujawnili tylko liderów list.

Artykuł przeczytano 1196 razy

Last modified: 30 sierpnia, 2019

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »
Skip to content