Dwudziesta czwarta edycja Festynu Integracyjnego z okazji Dnia Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną zgromadziła mnóstwo świdniczan, którzy chcieli wspólnie spędzić czas i pokazać swoją solidarność z osobami niepełnosprawnymi.
W niedzielę, w muszli koncertowej przy Dziennym Domu Seniora zabawa trwała od godz. 11.00. Gości przywitała Iwona Ratajczak, przewodnicząca zarządu świdnickiego Koła Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, organizatora wydarzenia: – „Póki mi życia starczy, nie spocznę w tej akcji. Będą tak długo szła naprzód i walczyła, i pukała, i przekonywała, aż zacznie się ruch, który będzie trwał. Pragnę całym sercem, aby wszyscy w losie nam podobni przyjęli choć połowę mojej niezachwianej wiary, że nam się ta akcja uda.” 60 lat temu słowa te wypowiedziała mama dziecka z niepełnosprawnością intelektualną. 13 stycznia 1963 roku pisarz Marian Brandys zamieścił je w swoim artykule, w tygodniku „Świat”. To pierwsza publiczna wzmianka o tworzącym się wtedy Ruchu Rodziców Dzieci z Niepełnosprawnością Intelektualną. Stowarzyszenie funkcjonowało początkowo w ramach Towarzystwa Przyjaciół Dzieci Specjalnej Troski. Również nasze świdnickie Koło, w ramach lubelskiego oddziału Towarzystwa. W 1991 roku zarejestrowało się pod nazwą Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym. W 2017 roku zmieniło nazwę na obecną. W naszych strukturach funkcjonują: Środowiskowy Dom Samopomocy, Warsztat Terapii Zajęciowej i Dzienne Centrum Aktywności. Nasz festyn od wielu lat wspierany jest przez miasto Świdnik i starostwo powiatowe, za co serdecznie dziękujemy. Dziękujemy również naszym sympatykom i przyjaciołom.
Głos zabrał wiceminister finansów Artur Soboń: – Bardzo się cieszę, że już po raz dwudziesty czwarty udaje się zorganizować tak wspaniałą imprezę. To wielki sukces Stowarzyszenia i całej wspólnoty, jaką tworzycie. Życzę wszystkim dobrej zabawy i mam nadzieję, że nowe rozwiązania prawne dla osób niepełnosprawnych, świadczenie wspierające, będą realną pomocą w tej trudnej czasem rzeczywistości. Dziękuję za pracę, którą wykonuje Stowarzyszenie i za dzisiejsze spotkanie.
Kamila Guz, kierownik Biura Burmistrza, odczytała list od Waldemara Jaksona: „To spotkanie jest szczególnie ważne dla osób niepełnosprawnych, które na co dzień borykają się z wieloma problemami. Dziś jest ten moment, w którym ludzie pełnosprawni mają okazję przystanąć, by zastanowić się, czy znają ze swojego otoczenia osoby niepełnosprawne intelektualnie, postarać się wczuć w ich myśli i uczucia, bo taka głęboka refleksja pozwoli je lepiej poznać i zrozumieć. 5 maja przypada Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną oraz Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych. Jest to dla nas szczególna okazja i co roku przypomina, że godność jest przypisana każdemu człowiekowi. Jako władze wspieramy i nadal będziemy wspierać Stowarzyszenie. Aktualnie staramy się o środki finansowe na rozbudowę ośrodka. Z okazji dzisiejszego święta życzę państwo dużo zdrowia i siły. Niech każdy dzień będzie dla państwa źródłem radości i pozwoli zapomnieć o troskach życia codziennego, a świat będzie miejscem przyjaznym. Życzę jeszcze więcej odwagi, którą wykazujecie się państwo na co dzień oraz wytrwałości w przezwyciężaniu wszelkich trudności”.
– Dziękuję w imieniu własnym, zarządu powiatu i Rady Powiatu za to, że mamy możliwość z państwem współpracować, że możemy wspierać wszelkiego rodzaju inicjatywy, których celem jest wskazanie potrzeb osób niepełnosprawnych i ich godności – mówił starosta Łukasz Reszka.
Głos zabrał również Andrzej Mańka, przewodniczący Rady Powiatu, dyrektor Centrum Usług Społecznych: – W imieniu Rady Powiatu dziękuję państwu za pracę. Stowarzyszenie jest też jednym z podstawowych partnerów CUS. Od wielu lat współpracujemy przy realizacji różnych zadań i jest to niezwykle owocne. Dziękujemy za inspirację, którą nam dajecie, za te lata pracy jaką wykonujecie nie tylko dla osób niepełnosprawnych, ale i wszystkich mieszkańców.
– Na budynku Dziennego Domu Seniora znajduje się tablica z napisem „Człowiek woła drugiego człowieka. Potrzebuje jego obecności”. Są to słowa Jana Pawła II, który podkreślał godność osoby niepełnosprawnej oraz fakt, że jest podmiotem osobowych praw. Akcentował, że żaden stopień niepełnosprawności nie ujmuje nic godności osoby. Konieczne jest zachowanie głębokich relacji międzyludzkich, pomocy, przyjaźni, solidarności. Na tym festynie spotykamy się właśnie z tymi relacjami. W poprzednią niedzielę wraz z burmistrzem odebraliśmy dekret Stolicy Apostolskiej, nadający naszemu miastu patrona bł. kardynała Stefana Wyszyńskiego. 28 maja, co roku, będziemy obchodzili dzień patronalny. Prymas stworzył dekalog, w którym między innymi mówił: „czynnie współpracuj w cierpieniu, chętnie spiesz z pomocą, radą, pociechą, sercem, włącz się w społeczną pomoc bliźniemu, podaj rękę cierpiącym, chorym”. Te słowa można skierować do was wszystkich i do Stowarzyszenia – podkreślał Włodzimierz Radek, przewodniczący Rady Miasta, dyrektor PUP w Świdniku.
Artystyczne wrażenia
W Przeglądzie Twórczości Osób z Niepełnosprawnościami – Piosenki, Tańca i Teatru Świdnik 2023 wystąpili: „Motyle” grupa teatralno-taneczna WTZ-PSONI Koło w Świdniku, grupa taneczna SOSW w Świdniku, „Bębnoludy” zespół instrumentalny oraz solista Łukasz Lisek WTZ w Janowicy PSONI Koło w Łęcznej, „Invictus” WTZ Caritas w Chełmie, „Pasjonaci” grupa taneczno-teatralna ŚDS PSONI Koło w Świdniku, „Figiel” grupa taneczna oraz solistka Katarzyna Kozdra WTZ w Janowicy PSONI Koło w Łęcznej, solista Tymoteusz Misiura DCA PSONI Koło w Świdniku, grupa artystyczna Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Jaszczowie, „Pod Parasolem” grupa artystyczna WTZ SIS w Mełgwi, „Ach To My” grupa wokalna WTZ PSONI Koło w Świdniku.
Na scenie zaprezentowali się również przyjaciele gospodarzy imprezy: Zespól wokalny „Retro” z Klubu Seniora w Świdniku, Zespól Tańca Ludowego „Leszczyniacy”, grupy taneczne disco dance, step i freestyle z Miejskiego Ośrodka Kultury w Świdniku, Zespół Pieśni i Tańca „Jawor” Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, Zespół Tańca Współczesnego „Ambarass”, „Fouette”, „Umbrella” ze Spółdzielczego Domu Kultury w Świdniku, „Seniority” z Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Świdniku, Lubelski Klub Sportów Walki DAN.
Gwiazdą programu był aktor Piotr Pręgowski, słynny Patryk Pietrek z serialu „Ranczo”. Artysta opowiedział o przygodach granej przez siebie postaci, a wykonując znane piosenki porwał publiczność do tańca.
Oprócz przeżywania muzyczno-teatralno-tanecznych wrażeń, uczestnicy mogli podziwiać wystawy rękodzieła pensjonariuszy ŚDS, WTZ i DCA, wziąć udział w loterii fantowej lub skosztować pysznego bigosu i ciasta. Najmłodsi chętnie poddawali się zabiegom malowania twarzy i plecenia warkoczyków.
Patronat honorowy nad festynem, zorganizowanym we współpracy z Miejskim Ośrodkiem Kultury i współfinansowanym ze środków Gminy Miejskiej Świdnik i Starostwa Powiatowego, sprawowali burmistrz Waldemar Jakson i starosta Łukasz Reszka.
aw
Artykuł przeczytano 2509 razy
Last modified: 29 maja, 2023