sobota, 24 lutego 2024r.

Jesienna rewolucja w autobusach

Autor: |

Już od października czeka nas rewolucja w komunikacji miejskiej. Przybędzie kursów linii nr 55. Łatwiej będzie również podróżować po samym Świdniku, dzięki dużym zmianom w przebiegu trasy linii nr 35.

Z badań przeprowadzonych przez Zarząd Transportu Miejskiego w Lublinie wynika, że linia 55 cieszy się największą popularnością wśród mieszkańców Świdnika. Dlatego władze miasta zdecydowały o dodaniu do rozkładu kolejnych odjazdów. Będzie można z nich korzystać już od początku października.

Pierwszy „nadliczbowy” kurs wyjedzie z przystanku Świdnik Helikopter o godz. 6.10. Kolejne przybędą w rozkładzie późnym wieczorem, o godzinach: 21.00 i 22.03 (z Choin do przystanku Świdnik Helikopter), 22.38 (z Choin do przystanku Świdnik Stadion) oraz 23.34 spod stadionu do ul. Doświadczalnej. Dalszą podróż w głąb Lublina będzie można kontynuować z tego miejsca autobusem nocnym N2.

Przyspieszony zostanie obecnie ostatni kurs 55 ze Świdnika, z godz. 22.37 na 22.21. Na tym nie koniec zmian. Radni miejscy przegłosowali w ostatni czwartek utworzenie nowego przystanku na trasie linii nr 35. Zostanie ulokowany przy ul. Traugutta, na wysokości Szkoły Podstawowej nr 4. Potrzebna jest jeszcze pozytywna ocena uchwały przez służby prawne wojewody.

O zmianę trasy przejazdu 35 prosiło wielu mieszkańców.
– Zwłaszcza starsze osoby z ulicy Okulickiego, Adampola czy osiedla Wschód – mówi Marcin Dmowski, zastępca burmistrza Świdnika. Tłumaczy: – Postanowiliśmy wprowadzić korektę trasy linii nr 35, żeby docierała do możliwie wielu miejsc w Świdniku, do których dotychczas nie jeździł żaden autobus.

Pierwszy krok, żeby linia nr 35 stała się bardziej miejską, radni zrobili w sierpniu. Wtedy zgodzili się na utworzenie ośmiu nowych przystanków przy ulicach Wyszyńskiego, Racławickiej oraz Partyzantów. W sumie jesienne zmiany w komunikacji miejskiej będą kosztowały ok. 250 tys. zł.

Temat komunikacji autobusowej nie jest zamknięty. Urząd Miasta deklaruje kolejne korekty w kursach. Wszystko zależy od tego, czy świdniczanie będą zadowoleni z nowych rozkładów i przebiegu trasy autobusów z numerem 35. Magistrat rozważa również ogłoszenie przetargu na obsługę tej linii. To szansa na oszczędności w kasie miasta. W postępowaniu mogliby wystartować prywatni przewoźnicy. Teraz linię 35 obsługują tylko pojazdy Zarządu Transportu Miejskiego z Lublina.

Ile na komunikację?

Władze Świdnika, co roku zwiększają kwotę pieniędzy przeznaczonych na komunikację miejską. To w sumie, od 2015 roku, ponad 4 mln zł. Dzięki temu sukcesywnie przybywa kursów lub nowych linii na trasie Świdnik – Lublin. Linie nr 55 i N2 (nocna) jeżdżą od 2012 roku, linia nr 5 kursuje od trzech lat (Lublin – Świdnik – Wólka Lubelska – Mełgiew), a nr 35 od 2016 roku.

rp

Artykuł przeczytano 1520 razy

Last modified: 27 września, 2019

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »