wtorek, 25 stycznia 2022r.

Irygator do zębów, czyli alternatywa dla nici dentystycznej

Autor: |

Codzienna pielęgnacja jamy ustnej to nie tylko szczotkowanie zębów. Aby uniknąć próchnicy, kamienia nazębnego i innych groźnych chorób, konieczne jest także usuwanie naleciałości z miejsc trudno dostępnych. Można to robić na przykład przy użyciu nici dentystycznej, ale jeszcze lepiej wykorzystać do umycia przestrzeni międzyzębowych irygator stomatologiczny. Jak działa to urządzenie i w jaki sposób należy z niego korzystać?

Irygator dentystyczny pojawił się na sklepowych półkach już w latach 60. ubiegłego wieku. Sprzęt ten ma formę „wodnej wykałaczki” i służy do usuwania naleciałości z najtrudniej dostępnych zakamarków jamy ustnej. Irygator miesza powietrze z wodą, po czym spręża je. Dzięki temu doprowadza do formowania się milionów mikrobąbelków, które podczas mycia uwalniają się z dyszy sprzętu, trafiając wprost w interesujące nas przestrzenie międzyzębowe. Za sprawą tak generowanego strumienia wody jesteśmy w stanie wyeliminować z jamy ustnej znacznie większą liczbę drobnoustrojów niż korzystając z nici dentystycznej czy szczoteczki międzyzębowej.

Który irygator wybrać?

W odpowiedzi na potrzeby konsumentów producenci oferują nam kilka typów irygatorów. Który z nich będzie najlepszy dla Ciebie? To zależy od Twojego stylu życia i indywidualnych potrzeb. Opisy przeróżnych modeli i właściwości popularnych modeli znajdziesz w zestawieniu na stronie https://denthelp.pl/blog/ranking-irygatorow Do dyspozycji mamy:

 • Irygator stacjonarny – to typ urządzenia dostosowany do oczekiwań użytkowników, którzy mają zamiar przeprowadzać pielęgnację przestrzeni międzyzębowych w domu, a także cenią sobie maksymalny komfort i możliwie wiele opcji mycia do wyboru. Irygator stacjonarny jest masywny, przez co nie można zapakować go do torebki czy plecaka, ale za to ma duży zbiornik na wodę (o pojemności nawet do 600 ml), który umożliwia przeprowadzenie pełnej irygacji bez dolewania do zbiornika wody. Taki irygator pracuje też zwykle na bardzo dużym ciśnieniu, przez co świetnie sprawdzi się w przypadku najbardziej wymagających pod tym kątem użytkowników.
 • Irygator bezprzewodowy – to rodzaj irygatora stworzony specjalnie z myślą o osobach, które chcą oczyszczać przestrzenie międzyzębowe nie tylko w domu, ale również w pracy, szkole, czy podczas różnego rodzaju wyjazdów. Taki irygator ma zbiornik na płyn połączony z uchwytem, więc z łatwością zmieścisz go do podróżnej torby. Mniejsze gabaryty sprzętu wiążą się jednak z mniejszą pojemnością zbiornika (zazwyczaj do 210 ml). Urządzenie działa za sprawą zainstalowanego w swoim uchwycie akumulatora, który umożliwia kilka godzin pracy.
 • Zestaw irygator + szczoteczka elektryczna – coś dla osób, chcących zapewnić sobie jak najbardziej kompleksową higienę jamy ustnej. Podobne zestawy oferują chociażby marki Oral-B czy Seysso. Jeśli myślisz o zakupie jednocześnie zaawansowanej szczoteczki do mycia zębów i irygatora dentystycznego, taki zestaw okaże się dla Ciebie najlepszą opcją, ponieważ nabycie go wyjdzie Ci taniej niż zakup obu akcesoriów osobno.

W jaki sposób należy bezpiecznie korzystać z irygatora?

Korzystanie z irygatora dentystycznego nie jest rzeczą trudną, ale warto pamiętać o kilku zasadach, dzięki którym będzie maksymalnie bezpieczne i komfortowe. Oto one.

 1. Irygator należy przetrzymywać na płaskiej, równej powierzchni. Podczas przenoszenia go z miejsca na miejsce należy z kolei pamiętać o tym, by trzymać za jego podstawę, a nie zbiornik.
 2. Irygację najlepiej przeprowadzać dwa razy dziennie – rano i wieczorem, zaraz po każdym wyszczotkowaniu zębów.
 3. Zbiornik irygatora zaleca się uzupełniać wyłącznie wodą. Niektórzy użytkownicy wlewają do niego płyny do płukania ust, ale taka praktyka jest odradzana przez ekspertów, ponieważ może grozić uszkodzeniem sprzętu.
 4. Dysze irygatora są elementami z biegiem czasu ulegającymi zużyciu. Najczęściej producenci zalecają ich wymianę raz na sześć miesięcy.
 5. Irygator należy regularnie odkamieniać przy pomocy dedykowanych do tego środków (najpopularniejszym z nich jest proszek Redespet). Optymalnie jest wykonywać tę czynność przynajmniej raz na dwa-trzy miesiące.

Dlaczego warto zaopatrzyć się w irygator do zębów?

Za dobrej jakości irygator do zębów trzeba obecnie zapłacić około 200-300 złotych. Na pewno jednak warto ponieść ten wydatek, ponieważ użytkowanie sprzętu zapewnia wiele korzyści zdrowotnych, w tym:

 • najlepszą możliwie pielęgnację miejsc trudno dostępnych w jamie ustnej, znaczne ograniczenie ryzyka formowania się w nich próchnicy,
 • lepsze ukrwienie i poprawę ogólnej kondycji dziąseł,
 • rozjaśnienie barwy szkliwa,
 • doskonałe oczyszczenie miejsc wokół aparatów ortodontycznych, implantów oraz protez,
 • skuteczną walkę z nieświeżym oddechem.

artykuł sponsorowany

Artykuł przeczytano 237 razy

Last modified: 7 grudnia, 2021

Registration

Zapomniałeś hasło?