niedziela, 22 grudnia 2024r.

I LO świętuje okrągły jubileusz

Autor: |

Wychowało i wykształciło 10 tysięcy absolwentów, którzy nadal chętnie do niego wracają, a na pytanie do jakiej szkoły średniej chodzili, z dumą odpowiadają „do Bronka”. Dziś I Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Broniewskiego świętowało okrągły, siedemdziesiąty jubileusz istnienia.

Na uroczystość, która odbyła się w hali sportowej I LO, przybyli przedstawiciele władz państwowych, wojewódzkich i samorządowych, Radni Miejscy, a także przedstawiciele Kuratorium Oświaty w Lublinie, Związku Nauczycielstwa Polskiego w Świdniku, placówek oświatowych ze Świdnika i powiatu świdnickiego, instytucji kultury, lubelskich uczelni, duchowieństwa, zaprzyjaźnionych przedsiębiorstw oraz uczniowie, ich rodzice i absolwenci „Bronka”.

Jubileusz zainaugurował występ Alicji Tarnowskiej, uczennicy I LO, która w tym roku zdaje maturę. Młoda wokalistka zaśpiewała dla zebranej w sali publiczności utwór autorstwa Marka Grechuty pt. „Dni, których nie znamy”. Po tym krótkim wstępie przyszedł czas na poznanie historii szkoły, której początki sięgają do 1952 roku. To właśnie w tym roku do użytku oddano budynek, w którym znalazło się 18 sal lekcyjnych. Z biegiem lat zaczął się rozrastać, by wreszcie przyjąć formę, w której znamy go dziś.

Podczas tak wyjątkowej uroczystości nie mogło zabraknąć życzeń i gratulacji. Przybyli na jubileusz goście zaśpiewali gromkie „Sto lat” dla szkoły. Kilka słów od siebie dodał Artur Soboń, wiceminister finansów oraz absolwent I LO: – Chciałbym przede wszystkim podziękować tym, którzy prowadzili mnie przez cztery lata tak, abym mógł dalej się kształcić i rozwijać. To, jak mocna jest dziś pozycja tego liceum i jak świetnie współpracuje z różnymi instytucjami, uniwersytetami oraz szkołami, jest dowodem na to, jak się rozwija. Cały czas poprawia się jego infrastruktura, a uczniowie osiągają znakomite wyniki w nauce. Składam serdeczne gratulacje wszystkim, którzy tworzą wspólnotę I LO. Życzę Wam 100 lat.

Odczytano też list gratulacyjny napisany przez Przemysława Czarnka, ministra edukacji: – Pragnę wyrazić uznanie dla całokształtu osiągnięć, jakie na przestrzeni siedmiu dekad działalności świdnickiej placówki stały się jej udziałem. Miejsce to jawi się swoistą ostoją pedagogicznych tradycji, ale też przestrzenią nowoczesną i otwartą na edukacyjne wyzwania współczesności. Doceniam, że wysoko wykwalifikowana kadra dba o najwyższe standardy kształcenia oraz tworzy warunki do rozwijania uczniowskich pasji. Jestem pewien, że dzięki wzorowej organizacji przyczynią się Państwo, do wychowania wrażliwych, dojrzałych, a przede wszystkim świadomych członków społeczeństwa. Głęboko wierzę, że idee przyświecające szkole są i pozostaną fundamentem umacniającym tę wspaniałą wspólnotę.

Głos zabrał również burmistrz Waldemar Jakson: – I Liceum Ogólnokształcące jest jedną z niewielu instytucji w Świdniku, która powstała przed nadaniem praw miastu. Mamy pewną grupę instytucji – 70-latków i to właśnie one sprawiły, że Świdnik stał się miastem. Jesteście szkołą, która kształci, ale też wychowuje. Znam wielu Waszych absolwentów. To mądrzy ludzie, patrzący szeroko na świat, którzy mają przed sobą wspaniałą przyszłość. Szkoła średnia ma budować w człowieku poczucie, że przez całe życie ma się uczyć, poznawać świat i doskonalić się. Myślę, że I LO bardzo dobrze to robi. Dziękuję wszystkim, którzy się do tego przyczynili.

Podczas uroczystości głos zabrali także, m. in. starosta Łukasz Reszka, Mirosław Król, dyrektor II LO, Piotr Jankowski dyrektor Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej, Lech Leszczyński, założyciel Zespołu Tańca Ludowego „Leszczyniacy”, przedstawiciele Związku Nauczycielstwa Polskiego w Świdniku, Kuratorium Oświaty w Lublinie oraz Rady Rodziców I LO. Po przemówieniach i życzeniach od zebranych na wydarzeniu gości przyszedł czas na wyróżnienie tych, którzy dbają o to, by świdnicka młodzież odbierała dobre wykształcenie. Na początek Stanisław Stefańczyk, dyrektor I LO nagrodził medalami nauczycieli, którzy przeszli już na emeryturę.  Odznaczenia trafiły również do pedagogów z 20-letnim stażem pracy.

Jubileusz stał się też świadkiem drugiego, ważnego święta. Dyrektor Stanisław Stefańczyk obchodzi w tym roku 50-lecie pracy zawodowej. Dziś, z rąk grona pedagogicznego odebrał tytuł „Zasłużony dla I Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Broniewskiego”. Tytułem „Zasłużony dla powiatu świdnickiego” nagrodził go natomiast zarząd powiatu. Niespodziankę dla swojego ulubionego nauczyciela przygotowali również uczniowie pierwszej klasy, w której objął wychowawstwo.

– Szanowni Państwo, jestem bardzo wzruszony. Dziękuję zarządowi powiatu świdnickiego, nauczycielom i przede wszystkim mojej pierwszej klasie. Gdy przyszedłem do pracy 50 lat temu, po roku dostałem wychowawstwo właśnie tych uczniów. Po raz pierwszy wprowadziliśmy wtedy w szkole klasy profilowane. Oni byli w klasie matematycznej. W czasie nauki bywało różnie, mamy różne wspomnienia, jedne lepsze, drugie gorsze, ale z tą klasą spotykam się systematycznie. Raz w roku albo częściej. To nie są takie zwykłe spotkania. Spotykamy się całymi rodzinami – opowiadał Stanisław Stefańczyk, dyrektor I LO. – Dodał: – Jestem dumny, że miałem zaszczyt kierować szkołą z takimi tradycjami, uczniami, nauczycielami i rodzicami. Bywało różnie, ale zawsze udawało nam się porozumieć. Przy okazji chciałbym podziękować wicedyrektor Anecie Jagiele za wiele inicjatyw i pomysłów. Dziękuję również kolegom i koleżankom, którzy przyjęli mnie do swojego grona. Szczególne podziękowania chciałbym złożyć nieobecnej dziś pani Mieczysławie Mordel. To mój pierwszy mentor jako matematyk. Bardzo chciałbym też podziękować śp. Basi Płandzie i panu Konstantemu.

Po przemówieniu dyrektora I LO minutą ciszy uczczono nauczycieli, których nie ma już wśród nas. 

70-lecie stało się również okazją do niespodzianki dla uczniów zainicjowanej przez Radę Rodziców. Od dziś licealiści mają własną kuchnię, w której mogą zrobić sobie kawę, podgrzać posiłek albo po prostu odpocząć.

Część oficjalną jubileuszu zakończył koncert Moniki Kowalczyk, która zaśpiewała, m. in. utwory „Te Twoje sukienki” i „Sepia”. Potem absolwenci „Bronka” wybrali się na sentymentalny spacer po szkole odwiedzając swoje dawne klasy i nauczycieli.

« z 3 »

Artykuł przeczytano 2225 razy

Last modified: 13 lutego, 2023

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »
Skip to content