niedziela, 24 września 2023r.

Historycznie na świdnickim niebie

Autor: |

III Świdnik Air Festival będzie bogaty w pokazy współczesnych samolotów, ale nie tylko. Organizatorzy – Miejski Ośrodek Kultury i Miasto Świdnik – zadbali, by także sympatycy przedwojennych maszyn mieli na czym zawiesić oko.

4 czerwca zobaczymy, m. in. replikę RWD-8, która powstała w TZL Warsztacie Lotniczym w Świdniku. Na „Czarnym Piotrusiu”, bo tak przed laty nazywano ten legendarny samolot, wyszkolili się polscy piloci cywilni i wojskowi, latający m. in. w Dywizjonie 303. Nowe życie w RWD-8 tknął Henryk Wicki, który o swój projekcie opowiedział nam w 2020 roku (CZYTAJ: https://glosswidnika.pl/podniebny-kabriolet-nadziei/)

Mieszkańcy naszego miasta mieli już okazję podziwiać „Czarnego Piotrusia”. Był jedną z maszyn, która znalazła się na lotniczej wystawie podczas ubiegłorocznego Pożegnania Lata. Wytrawne oko pasjonatów awiacji tego dnia na pewno wypatrzyło go także na horyzoncie, jak przelatywał nad Świdnikiem.

To nie jedyny przedwojenny samolot, jaki zobaczymy już w niedzielę. Zgodnie z zapowiedziami możemy się spodziewać, m. in. RWD-5R czy PZL.37 Łoś.

af

Artykuł przeczytano 561 razy

Last modified: 30 maja, 2023

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »